Задълженията за данъци и осигуровки от 4 март ще се плащат по четири банкови сметки, а не по една, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП). Причина за това е, че Конституционният съд наскоро обяви единното платежно нареждане като противоречащо на основния закон. Така се наложи Народното събрание да нанесе поправки в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). С тях вместо досегашната единна сметка са необходими различни преводи за задължения към централния бюджет, за социалното осигуряване, за здравните и за пенсионните вноски.
По сметката на централния бюджет ще се превеждат всички задължения за ДДС, годишни и авансови вноски по Закона за корпоративно подоходно облагане, включително данъци при източника, авансови, окончателни и данъци при източника на данъка върху доходите на физическите лица и други данъци. Също така по тази сметка се превеждат и глоби и имуществени санкции, наложени от органите на НАП, както и лихвените плащания по просрочени задължения към централния бюджет.
По сметката за социално-осигурителните фондове отиват вноските за Данък обществено осигуряване от осигурителите и самоосигуряващите се лица, включително и просрочените лихви. Към НЗОК отиват здравните вноски от осигурителите и самоосигуряващите се лица.
Четвъртата сметка е за вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
И при четирите сметки ще важи принципът, при който с постъпилата сума се погасяват най-старите задължения. Това означава че ако има непогасени задължения за ДДС за три данъчни периода например и бъде наредена сума, покриваща размера само на една от трите вноски, то тя ще погаси най-старото (с най-ранен падеж) задължение. Аналогично е положението, когато има непогасени различни данъчни задължения, като например задължения за корпоративен данък, данък върху доходите и ДДС. В тази хипотеза плащанията също погасяват дълга, възникнал най-рано.
Друга съществена промяна, въведена с измененията на ДОПК е премахването на досегашния принцип при подадена декларация и наредено плащане преди изтичането на крайния срок за това, сумата по плащането да се показва като надвнесена до настъпването на падежа и да се обвързва със задължението едва при настъпването на крайния срок за плащане.
След промените всяко наредено плащане, срещу което има задължение, се обвързва автоматично без да се изчаква изтичането на крайния срок за плащане. За всеки отделен вид задължение (данък, осигурителна вноска и т. н.) се запазва въведеното от края на 2013 г. облекчение на погасяване на публичните задължения, събирани от НАП, а именно първо се погасяват всички главници, а едва след това лихви.
Нови кодове за вид плащане
Едновременно с откриването на новите сметки за плащания към бюджета от 1 март 2014 г. се откриват три нови кода за вид плащане:
11 00 00 - за плащане за данъци (приходи на централния бюджет)
55 11 11 - за плащания за социалноосигурителните фондове към НОИ
56 11 11 – за здравни вноски (приходи към НЗОК)
Всички плащания за допълнително задължително пенсионно осигуряване продължават да се превеждат с код за вид плащане 58 11 11.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни