Светът продължава ускореното разпродаване на американски държавен дълг - най-вече на облигации с по-дълъг матуритет (срок до пълното погасяване на дълга - б.р.). Причината - страхът, че разпалената от президента Доналд Тръмп глобална търговска война ще срине статута на щатския дълг като убежище за пари в несигурни времена.

Доходността на 30-годишните съкровищни облигации се повиши с цели 25 базисни точки до равнище, невиждано от ноември 2023 г., с което ръстът ѝ през тази седмица достигна повече от половин процентен пункт. Това спомогна за разпродажбата на държавен дълг на много развити пазари по света, като доходността на бенчмарковете в Австралия, Нова Зеландия и Япония се повиши, а фючърсите на френските облигации поевтиняха, съобщи по-рано "Блумбърг".

Държавните облигации на САЩ - традиционно считани за най-сигурните активи в периоди на сътресения - изглежда губят този си статут на фона на опасенията, че инфлацията в САЩ, предизвикана от митата, може да предотврати намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. Сред причините за спада на облигациите се посочват и обръщането на инвеститорите към инструменти, подобни на паричните, смущенията на американския суапов пазар и спекулациите за продажба на американски дълг в чужбина.

„Това е голяма разпродажба на съкровищни облигации“, каза Калвин Йео, портфолио мениджър в хедж фонда Blue Edge Advisors Pte., който пласира фючърси по 20-30-годишни съкровищни облигации. - „Това е като ледена скулптура в горски пожар - каквото е изглеждало добре преди секунда, вече го няма“.

Припомняме, че президентът Доналд Тръмп обяви допълнителни мита за 104% за Китай, а Поднебесната отвърна с 84% мита за внос на американски стоки.

Очаква се още окончателният отговор на Европейския съюз, докато много други държави пък предпочитат да се договорят чрез двустранни преговори със САЩ.

Някои инвеститори спекулираха, че глобалните управници на дългови резерви, например Китай, може да преоценят позициите си в американски държавен дълг предвид сеизмичното въздействие на търговските политики на Тръмп. Подобен ход би изпратил силен сигнал, че държавните ценни книжа вече не са старото сигурно убежище, но такава търговия рядко се предава в реално време.

От известно време и Китай, и Япония намаляват обема на притежаваните от тях държавни ценни книжа на САЩ, поне според официалните данни.

„Възможно е Китай да ги продава в отговор на митата“, каза Кеничиро Китамура, генерален мениджър на отдела за инвестиционно планиране и изследвания на Meiji Yasuda в Токио.

Според него цената на съкровищните облигации "се движи по-скоро поради политически фактори, отколкото поради търсенето и предлагането. "Така че засега ще изчакам и ще видя. В момента е трудно да се ангажирам", каза той.

Германия е новото убежище 

Междувременно германският държавен дълг се превърна в рядко срещано световно убежище за инвеститорите. 

Доходността на 10-годишните облигации падна до 2,58 процента в ранната следобедна търговия, спад от 0,07 процентни пункта през деня и 0,15 процентни пункта от 2 април насам. Доходността се движи обратно на цените.

Според експертите, причината е, че германските бондове не са били разклатени като американските облигации и че: 

"В момента има доста по-малко притеснение за надеждността на европейските емитенти и увереност в Европейската централна банка, че е готова да намали лихвите."