Над 40 евродепутати са изпратили писмо до Европейската комисия, в което настояват за бързо разследване на действията на „Газпром“ за потенциално нарушение на правилата за конкуренция.
Те се интересуват защо доставките намаляват, а цените се повишават.
Според евродепутатите руската компания притиска ЕС, за да даде по-бързо зелена светлина на „Северен поток 2“. За приключилото му строителство „Газпром“ обяви преди седмица.
От ЕК потвърдиха, че са получили писмото, наблюдават ситуацията и ще отговорят в срок.
Говорителката Вивиан Лоонела допълни, че първо от „Газпром“ трябва да поискат одобрение за проекта от германския регулатор. След това този регулатор трябва да изпрати до ЕК проекторешението си. А Брюксел трябва да даде своето мнение в рамките на два месеца.
По време на причинената от пандемията карантина цените на тока са били рекордно ниски и е логично сега да се очаква повишение, поясни Лоонела. Според нея има редица фактори, които допринасят за това - като глобалното повишаване на търсенето на гориво и икономическото възстановяване, а в по-малка степен – поскъпването на квотите въглероден диоксид по Системата за търговия с емисии (СТЕ). Цените за производството на енергия от възобновяеми източници остават стабилни.
Стратегическият резерв на страните-членки от газ в момента е 71 на сто, отговори Лоонела на журналистически въпрос. Тя допълни, че за сравнение през последните 10 години по това време резервът е бил около 92 процента.
Още по темата
- Руски служби вероятно стоят зад взривяването на пратки в куриерски складове в Европа
- Байдън ще опита да форсира последни 6 млрд. долара за Украйна преди инаугурацията на Тръмп
- Рюте за севернокорейците, които се бият срещу Украйна: Това е опасно за глобалната сигурност
- “Тръмп ще гледа на Европа като на екселски файл“
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни