Унгария трябва да остане членка на ЕС, за да си осигури продължаващ достъп до единния пазар на съюза, заяви премиерът Виктор Орбан днес и изтъкна, че страната би била сред последните напуснали блока, ако той някога се разпадне, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
И Унгария, и Полша имат спорове с Брюксел по теми, вариращи от правата на ЛГБТ-общността до свободата на печата. През юли Европейската комисия предприе правни действия срещу двете държави, насочени срещу мерки, които според комисията дискриминират гей общността.
Унгарската правителствена агенция за управление на държавния дълг продаде облигации за 4,4 милиарда евро на световните пазари тази седмица.
Това беше много повече от очакваното, като средствата би трябвало да помогнат на Будапеща да покрие вероятно забавяне на парите от фонда на ЕС, който има за цел да подпомогне възстановяването на блока от пандемията от коронавирус.
Орбан каза по този повод, че за Унгария, която е нетен бенефициент на средства от ЕС, основната причина за оставане в ЕС не са парите, идващи от Брюксел. По думите му продажбата на облигации е показала, че Унгария е стъпила на солидна финансова основа.
"Ако гледате цялата година, то ние получаваме повече пари от Брюксел, отколкото внасяме. Но, ако извадите парите, които западни (компании) изтеглят от страната всяка година, то балансът е негативен", каза Орбан.
"ЕС е важен за нас, защото предоставя пазар за Унгария", каза той. "Ние трябва да подкрепяме ЕС и да останем в него. Ето защо, колкото и да скърца и де се пропуква, ние ще сме сред малкото страни, които ще останат в съюза, ако той някога се разпадне", допълни той.
Орбан, на когото предстоят тежки избори догодина, заложи на 9 процента корпоративен данък за привличане на големи инвестиции в автомобилостроителния и производствения сектор, които повишиха икономическия растеж и заетостта и помогнаха на президента да се сдобие с образ на силен икономически лидер.
Според Орбан тазгодишният икономически ръст най-вероятно ще превиши 5,5 процента, което ще позволи предприемането на множество мерки за подкрепата на ключови групи гласоподаватели преди парламентарните избори, които се падат следващата пролет.
В понеделник Орбан ще говори за плановете на правителството по време на обръщението си към законодателите на встъпителната есенна сесия на парламента.
Анджей Дуда: "Не само искаме да бъдем част ЕС, но също така и да го изграждаме"
Полският президент Анджей Дуда окачестви днес членството на своята страна в ЕС като цивилизационно постижение, след като депутати от управляващата партия намекнаха, че Полша трябва да излезе от блока, предаде ДПА.
"Не само искаме да бъдем част ЕС, но също така и да го изграждаме", заяви Дуда интервю за днешния брой на изданието "Полска таймс".
Той заяви това, след като няколко високопоставени членове на управляващата консервативна партия "Право и справедливост" (ПиС) загатнаха за възможно излизане на Полша от ЕС.
Лидерът на парламентарната група на ПиС Ришард Терлецки каза, че Полша трябва да обмисли "драстични стъпки" по модела на Брекзит.
Заместник-председателят на парламентарната група на партията Марек Суски междувременно заговори за борбата срещу "брюкселските окупатори", като направи алюзия с окупацията на Полша от нацистка Германия по времето на Втората световна война.
Хората в Полша, които искат да останат в ЕС, обаче са около 88 процента според неотдавнашна анкета, която установи, че само 7 на сто мислят, че страната трябва да напусне блока.
В резолюция от сряда ръководството на ПиС изключи възможността за "Полекзит" и заяви подкрепата си за членството в ЕС. Дуда, който също е от ПиС, се изказа в същия дух.
Дуда каза, че е лично свързан с европейския проект.
Правителството на ПиС отдавна води спорове с Европейската комисия за правните реформи в Полша. ЕК се обърна към Съда на ЕС с искане за финансови санкции срещу страната заради това, че продължава да функционира на т.нар. дисциплинарна камара към Върховния съд на Полша, която има право да наказва съдии.
Съдът на ЕС постанови, че тази камара трябва да бъде разпусната, но тя продължава да функционира. Заради опасения, че Полша нарушава върховенството на закона, ЕС не й отпуска помощ, която й се полага за борба с пандемията от коронавирус..
Още по темата
- "Шпионирали са ни в продължение на месеци." Лидерът на унгарската опозиция към кабинета на Орбан
- Фон дер Лайен намекна за внос на втечнен природен газ от САЩ
- "Напът към красива победа": световни лидери поздравиха Тръмп за триумфа на изборите в САЩ
- Орбан в Тбилиси: Изборите в Грузия бяха свободни и демократични
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни