Етичната комисия на Софийския университет "Св. Климент Охридски" "не е органът, който има право да се произнася със становище по казуса". 

Това твърди в писмен отговор до бТВ д-р Петър Илиев, който бе уличен в плагиатство от Етичната комисия на университета, а по-рано през деня ректорът проф. Анастас Герджиков предложи на Факултетния съвет на Юридическия факултет (ЮФ) да го уволни.

Малко след като новината, че преподавателят е преписвал от труда на своята колежка доц. Наталия Киселова, излезе официално, коментар дойде от самия Илиев:

"Твърдя, че моят труд няма нищо общо с труда на Наталия Киселова. Не съм уволнен или отстранен от Софийския университет като преподавател."

И в своя типичен, вече известен на публиката стил, допълва:

"Слуховете за моето уволнение са силно преувеличени". 

Подобна фраза той вече използва преди седмици, когато стана ясно, че "Има такъв народ" няма да продължи да работи с него. Тогава Илиев заяви, че слуховете за "политическата му смърт" били преувеличени.

Нощни "туитове"

Малко след 20:00 часа вечерта адвокатът изрази недоволството си и в социалните мрежи чрез "туитове", в които отправя множество критики към Етичната комисия. 

В първото си съобщение в туитър той настоява, че Етичната комисия е нарушила Правилника на СУ и поне два закона, както и че се е водила от политически съображения.

"Категорично не приемам становището на Етичната комисия, за което научих от медиите. То нарушава Правилника на СУ и поне два закона. Видно е, че комисията се е водила от политически съображения, за да ме засегне лично, а оттам и да уязви ПП ИТН, от която бях издигнат". 

Във втория "туит" Илиев посочва, че в Етичната комисия е имало учредител и кандидат за депутат на "Да, България".

"Днес в медиите стана ясно, че в комисията на ключова позиция има човек, който е бил учредител и кандидат за депутат от ПП "Да, България" (Вероятно визира зам.-председателката на комисията доц. д-р Боряна Мусева, която е кандидат за народен представител през 2017 г. - б.р.) Доколко това е повлияло на решението, оставям на вашата преценка!"

Третият "туит" на адвоката минава към по-абстрактна територия.  

"Оруеловата "1984" се е пренесла през 2021 г. в Храма на науката, като инструмент за отстраняване на неудобни учени и преподаватели. Дали политическата и "чрезвичайна" целесъобразност не е започнала по болшевишко-комисарски начин да господства над върховенството на закона?"