Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков е сериозно загрижен за състоянието на Паметника на съветската армия. 

"Бих искал да помоля гражданите и гостите на София, които посещават Княжеската градина, да избягват големия монумент, построен през 1954 г. от обявения за престъпен комунистически режим, в прослава на окупационната армия на СССР ("Паметник на Съветската армия"). Същият се намира в недобро конструктивно състояние и в момента Областната администрация е задвижила процедура за получаване на 390 хил. лева от държавния бюджет, за да го ремонтира."

Това съобщава кметът на район "Средец" Трайчо Трайков на страницата си във Фейсбук. Той информира, че е помолил общинския строителен контрол към Столичната община да ограничи достъпа и да забрани провеждането на мероприятия от всякакъв вид. Трайков добавя, че кореспонденция по състоянието на монумента върви от години и Областната администрация е отговорна, ако стане някоя злополука. 

"Сегашният областен управител Митко Михайлов, с когото сме работили добре по различни въпроси, наследява темата и е длъжен да предприеме някакво действие", посочва районният кмет.

"Писал съм и по-рано как предишният областен управител беше изразил подкрепа за предложението на руското посолство да финансира ремонта срещу получаване на собствеността върху монумента, но то е било отхвърлено поради несъгласие на МВнР", допълва още Трайчо Трайков.

Паметникът често е подлаган на посегателства и художествени опити 

 

На 26 септември финансистът и бивш подуправител на БНБ Мартин Заимов бе арестуван за няколко часа, защото заличи част от надписа на паметника с аргумента, че съдържа исторически грешки. Неговият дядо ген. Заимов е герой на Съветския съюз.  

Монументът няма статут на войнишки паметник и не попада в обсега на договора за приятелски отношения и сътрудничество между Русия и България от 1992 г. Той е построен през 1947 г. със средства на българската държава.

През март 2020 г. групата на "Демократична България" внесе доклад в Столичния общински съвет с предложение кметът Йорданка Фандъкова да поиска от държавата преместването на паметника, който е държавна собственост, но е изграден върху 6 дка общинска територия в Княжеската градина. Досега не е последвало действие от общината по предложението.