
Сагата с паметника на съветската армия, известен и като МОЧА (монумент на окупационната червена армия), в София продължава.
Година и половина след премахването на фигурите от постамента в центъра на столицата, държавата все още търси къде те да бъдат трайно препозиционирани.

„Получих от областния управител писмо, във връзка с фигурите от монумент "паметник на съветската армия", съобщи кметът на столичния район „Средец“ Трайчо Трайков във фейсбук. „Към него има няколко становища - от МК, НХГ, ансамбъл "Филип Кутев" (дано не изпускам някое) - че предвидената площадка в музея на тоталитарното изкуство в кв. „Дървеница“ е неподходяща. По редица основателни причини, включително да не се смачка тревата и да не се засенчат останалите експонати (цитирам по памет).“
Трайков: Да отиват на Бузлуджа
По повод искане към него на становище и на евентуално предложение какво да се прави, Трайков заявява:
„Подготвихме становище, в което предлагаме да се разгледа вариант за някъде около чинията на Бузлуджа. Не съм си позволявал да напомня за желанието на някои местни власти да приютят фигурите, тъй като съм убеден, че и в тези градове има хора, които не споделят ентусиазма на кметовете си за домакинство. Това е засега.“
Към момента пространството около МОЧА изглежда като строителна площадка. Постаментът е с ограждения и се охранява със средства от държавния бюджет.
Политически блокаж
Историческото премахване на фигурите през декември 2023 г. бе извършено от областния управител на София тогава Вяра Тодева от „Продължаваме промяната“ при правителството на Николай Денков (т.нар. сглобка). Това предизвика брожение, протести на привърженици на Русия и на бившия Съветски съюз и съдебни процеси за законността на извършеното.
Демонтажът и охраната на МОЧА вече струват на данъкоплатците над 630 000 лв. за по-малко от две години, показа проверка на Mediapool в края на май. Сумата най-вероятно ще расте още, защото няма решение за съдбата на монумента от времето на комунизма.

И до момента свалените бронзови статуи си стоят в склад в село Лозен. При свалянето им от центъра на София беше обявено, че след реставрация ще бъдат изложени в Музея на социалистическото изкуство, а за целта трябваше да се направи обследване на терена, за да се види дали ще издържи тежестта им. Както става ясно, този вариант отпада.
Решение скоро едва ли може да се очаква предвид ключовата роля на проруската БСП, която вече е в управлението на национално ниво заедно с ГЕРБ. Двете партии са и в т.нар. икономическо мнозинство в Столичния общински съвет (СОС).
Премахването на МОЧА е сред аргументите на БСП да отказва да влиза в коалиционни отношения с „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) както в парламента, така и в СОС.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни