Американският държавен секретар Антъни Блинкън, който е на посещение в Париж, бе приет днес от френския президент Еманюел Макрон, за да обсъдят потенциалното сътрудничество в района на Индийския и Тихия океан. Това съобщи високопоставен служител от Държавния департамент, цитиран от Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
По думите му двамата са обсъдили евентуални съвместни проекти, които може да бъдат обявени от Макрон и президента на САЩ Джо Байдън на срещата им по-късно този месец на още неуточнени дата и място. Източникът, пожелал анонимност, не посочи за какви проекти става дума.
Продължилата 40 минути среща между Макрон и Блинкън, състояла при закрити врата в Елисейския дворец, не е фигурирала в графика за днес на посещението на американския държавен секретар. В програмата му са били предвидени разговори с френския външен министър Жан-Ив Льо Дриан и с президентски съветник.
Между Париж и Вашингтон възникна напрежение, след като в средата на септември САЩ обявиха, че сключват нов алианс с Австралия и Великобритания в Индо-Тихоокеанския район, за да противодействат по-ефективно срещу Китай. Това партньорство, наречено AUKUS, разгневи френските власти, тъй като заради него Австралия анулира огромна сделка за покупка на френски подводници.
След като беше обвинен, че е "забил нож в гърба" на съюзника си, американският президент Джо Байдън в крайна сметка призна, че е допусната грешка и поиска извинение в телефонен разговор с Макрон, отбелязвайки, че комуникацията с Париж е можело да бъде по-добра.
Още по темата
- В сряда Байдън и Тръмп ще се срещнат в Овалния кабинет
- Байдън ще опита да форсира последни 6 млрд. долара за Украйна преди инаугурацията на Тръмп
- Пентагонът: Малък брой севернокорейски бойци се намират в Курска област
- Си натиснал Байдън да промени езика, с който коментира независимостта на Тайван. Демократът отказал
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни