Управителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) все още не е решил дали да остави на поста управляващата директорка на МВФ Кристалина Георгиева, предадоха Франс прес и Ройтерс, като се позоваха на комюнике на фонда.
Той обсъди през уикенда с Георгиева и с американската правна кантора "УилмърХейл" (WilmerHale) въпроса за предполагаемия натиск, оказан от българката, докато е била на висок пост в Световната банка (СБ), върху служители да променят данни в полза на Китай.
Управителният съвет на МВФ смята, че е постигнал вчера "значителен напредък" в проучването на случая. Той си е поставил за цел да приключи разглеждането на въпроса "много скоро".
Очаква се днес управителният съвет на МВФ да реши днес съдбата на управляващата директорка на фонда Кристалина Георгиева, съобщи по-рано Ройтерс, като се позова на запознати с досието анонимни източници.
Това ще стане в момент, когато представители на много от 190-те страни членки на МВФ пристигат във Вашингтон за годишните есенни срещи на фонда и на СБ.
Управителният съвет на МВФ обсъди казуса в продължение на пет часа в петък. Той реши да проведе отделни срещи в неделя с Кристалина Георгиева и с юристи от американската правна кантора "УилмърХейл". Те се проточиха до вечерните часове на вчерашния ден.
Скандалът заплашва да засенчи привличащите вниманието годишни срещи на базираните във Вашингтон международни финансови институции, на които е планирано да бъдат обсъдени световната икономика, пандемията от новия коронавирус и въвеждането на глобален минимален корпоративен данък, отбелязва Ройтерс.
За момента няма коментар за вчерашните срещи нито от Георгиева, нито от американската правна кантора.
В петък Франция и други европейски държави подкрепиха българката. Съединените щати и още страни поискаха повече време, за да проучат различните версии за случая, припомня Ройтерс.
Вчера в. "Файненшъл таймс" писа, че Съединените щати и Япония искат управляващата директорка на МВФ да се оттегли. Авторитетното британско бизнес издание не цитира конкретни източници.
Министерството на финансите на САЩ, което контролира около една шеста от акциите на МВФ, отказа да коментира публикацията. Засега няма реакция от страна на японското посолство във Вашингтон.
Според няколко добре осведомени източници Европа и Африка искат Кристалина Георгиева да остане начело на МВФ, но Съединените щати и Япония са против, отбелязва АФП.
Агенцията посочва, че 24-членният управителен съвет обикновено взима решенията си с консенсус.
В доклада на кантората "УилмърХейл" се твърди, че докато е била главен изпълнителен директор на СБ през 2017 г., Георгиева е оказала "неправомерен натиск" върху служители да направят промени в данните, които да изведат по-напред позицията на Китай в годишната класация на банката "Да правиш бизнес". Това е станало в момент, когато СБ търсела подкрепа от Пекин за голямо увеличаване на капитала си. Георгиева отрече категорично обвиненията, припомни БТА.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни