Президентът на Франция Еманюел Макрон се стреми към "продължаване на задълбочения диалог" с Полша, за да бъде разрешен спорът между Брюксел и Варшава относно върховенството на европейското право. Това съобщи вчера Елисейският дворец след среща на Макрон с полския му колега Анджей Дуда, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
На работен обяд с Дуда френският лидер сподели с него "своето безпокойство във връзка с независимостта на правосъдието" в Полша, се казва в комюнике на Елисейския дворец.
Полша е в открит конфликт с Брюксел от години заради оспорваните правосъдни реформи, осъществявани от популистката дясна партия "Право и справедливост".
Напрежението нарасна този месец, когато полският Конституционен съд, близък до управляващите, постанови, че някои текстове от договорите на ЕС са "несъвместими" с основния закон на страната.
Европейската комисия и редица страни членки разглеждат това като безпрецедентна атака срещу върховенството на европейското право и компетенцията на Съда на ЕС - стожери на общността. Макрон изрази желание "да продължи задълбочения диалог" с Варшава, "позволяващ справяне с трудностите, създадени от това постановление".
Двамата държавни глави засегнаха и въпроса за границата с Беларус "и необходимостта", според Елисейския дворец, "от защита на външните ни граници, която едновременно да бъде ефикасна и съобразена с нашите ценности".
Страните обсъдиха освен това сигурността в африканския Сахел. Макрон изрази благодарност към Полша за включването й в общоевропейската военна операция "Такуба", информира ТАСС.
"В контекста на климата те изтъкнаха, че е необходимо да адаптираме енергийните си модели с цел ограничаване на европейските емисии на парникови газове и укрепване на нашата независимост от други страни", посочва Елисейският дворец.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни