Европейският парламент заведе дело срещу Европейската комисия заради закъснение във въвеждането на механизма, обвързващ отпускането на средства от еврофонсовете за страните членки с върховенството на закона.
Това съобщи председателят на Парламента Давид Сасоли.
Искът е внесен по негово настояване в Съда на Европейския съюз (СЕС) от правния отдел на Парламента.
Правилото, известно също като т. нар. бюджетна условност, е в сила от началото на годината, изтъква Сасоли. То упълномощава Комисията да прекъсва бюджетните плащания за страни, в които върховенството на правото не е защитено.
Мнозинството от евродепутатите вече призова за завеждане на дело срещу Комисията, припомня председателят на Парламента. Сасоли призовава думите на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен да се превърнат в дела.
През септември Фон дер Лайен съобщи пред евродепутатите, че Комисията ще направи първите стъпки по новото правило съвсем скоро. Комисията досега не е задействала бюджетната условност, защото правилото бе оспорено пред Съда на ЕС от Полша и Унгария. По този иск СЕС все все още не се е произнесъл
На 20 октомври Давид Сасоли поиска от юридическия отдел на ЕП да се подготви за даване на съд на Европейската комисия. Тогава той изтъкна, че това трябва да се случи, ако Комисията не задейства до 2 ноември обвързващия механизъм. Тези действия бяха предприети по препоръка на парламентарната Комисия по правни въпроси.
Именно Полша и Унгария са страните, заради които най-вече е заведено делото, макар имена да не се споменават.
Особено сериозен е сблъсъкът между ЕС и Полша. На 27 октомври Съдът на ЕС наложи на Варшава дневна глоба от по 1 милион евро – безпрецедентна в историята на Общността сума. Полша трябва да плаща тези пари, докато изпълни решение на СЕС от юли. То постановява прекратяване на действия в съдебната система на страната, поставящи под заплаха независимостта на съдиите, включително разпускане на спорната Дисциплинарна камара към Върховния съд.
„Европейската комисия взема под внимание решението на Европейския парламент за регламента за условност. Подчертаваме, че Комисията вече прилага регламента“, коментира в туитър говорителят на ЕК Ерик Мамер.
В допълнение той обяснява какво точно прави Комисията:
• Изготвени са насоки за прилагането;
• Извършва се наблюдение на възможните случаи (на незачитане на върховенството на закона - б.р.);
• Комисията се готви да изпрати писма на съответните страни членки, когато това е необходимо.
(1/2) @EU_Commission takes note of the decision by @Europarl_EN regarding the conditionality regulation.
— Eric Mamer (@MamerEric) October 29, 2021
We reiterate that the Commission is already applying the regulation:
(2/2)
— Eric Mamer (@MamerEric) October 29, 2021
▶️ Guidelines have been drafted for its application;
▶️ Monitoring of potential cases is on-going;
▶️ and the Commission is preparing to send letters to relevant Member States where appropriate.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни