Агенцията на ЕС за подкрепа в областта на убежището (EASA) ще заработи още през декември, като замени съществуващата служба със същото название.
Това стана ясно днес, след като Европейският парламент в Брюксел одобри законодателна резолюция за създаването на институцията. Документът бе приет с 396 гласа „за“, 92 „против“ и 73 „въздържал се“. Докладчик бе българската депутатка Елена Йончева (БСП).
Тази агенция ще ни защити от рекета на турските власти, прилаган през 2016 г., коментира пред Клуб Z Йончева.
EASA с централа в Малта ще разполага с по-големи оперативни и технически правомощия, за да улесни сътрудничеството между страните членки и да допринесе за сближаване на стандартите в областта на убежището.
Това е от изключително значение при една бежанска вълна за държавите, които се намират на първа линия, сред които е и България, коментира специално за Клуб Z Елена Йончева.
„Агенцията ще има право да изгражда бежански лагери извън ЕС, следователно и извън България. Те ще се намират там, където е съответният конфликт. EASA ще може да изпраща и специалисти, които да вземат предварително информация зза ситуацията в региона, за евентуална възможност от бежански вълни“, каза депутатката.
Лагерите ще се изграждат превантивно в трети страни, за да не се получи така, че България и други страни на външните граници на ЕС да поемат цялата отговорност, тъй като са първите от Съюза, на чиято територия са стъпили мигрантите. Според Елена Йончева в момента разположените по-назад страни членки не поемат тази отговорност.
Агенцията ще създаде резерв от най-малко 500 национални експерти в областта на убежището. Осем от тях ще бъдат български. Тези експерти могат да бъдат мобилизирани бързо като членове на екипи за подкрепа в областта на убежището заедно с техни колеги от EASA и да предоставят оперативна помощ на място.
„Когато пристигнат бежанци на българската граница или на друга държава от ЕС граница, нашите национални експерти често трудно различават кой бяга от война и кой е просто икономически мигрант. Експертите от резерва на Агенцията ще могат да проведат квалифицирани интервюта, за да идентифицират истинските бежанци и тези, които трябва да бъдат връщани обратно“, обясни българската депутатка.
Тези експерти ще идентифицират и потенциалните терористи, отговори тя на уточняващ въпрос на Клуб Z. Причина за нашия въпрос бяха съобщенията, че литовските служби успели да разпознаят 20-ина активисти на радикални групировки сред мигрантите, проникнали в ЕС от Беларус.
„Най-болното ни място са именно инфилтрираните мигранти“, изтъкна Йончева.
Най-важното според нея обаче е, че създаването на тази агенция няма да позволи България и изобщо целия Европейски съюз да бъдат "рекетирани от турските власти" както през 2016 г. Тогава нашата и още няколко страни на предна линия се оказаха заложници на политическите интереси на правителството в Анкара.
Правомощията на EASA
Новата агенция ще предоставя оперативна и техническа помощ на държавите от ЕС по тяхно искане. Става дума например за подпомагане на идентифицирането и регистрирането на граждани на трети държави или помощ за националните органи при управлението на процедурата за международна закрила. Това ще става включително при кризи и ситуации на преместване и презаселване, както и при прилагането на общата европейска система за убежище.
Институцията ще бъде натоварена и с разработването на оперативни стандарти, анализи и насоки, както и с обучение по въпроси, свързани с убежището.
По искане на евродепутатите EASA ще създаде длъжността служител по въпросите на основните права. Той ще отговаря за новосъздадения механизъм за подаване на жалби, както и за това Агенцията да спазва основните права в дейността си.
От 31 декември 2023 г. Агенцията ще следи как страните членки прилагат различните аспекти на общата система за убежище на ЕС, за да бъдат установени евентуални пропуски. Този мониторинг може да включва проверка как се прилагат критериите за оценка на необходимостта от закрила и вида на закрилата, предоставена на кандидатите, включително спазването на основните права, гаранциите за закрила на детето, спазването на процедурните предпазни мерки и условията за пребиваване.
Пълноценната система за наблюдение и разпоредбите за капацитета и готовността на държавите членки в ситуации на непропорционален натиск върху техните системи за предоставяне на убежище ще влязат в сила след замяната на настоящия Дъблински регламент.
Новата агенция се очаква да заработи още през декември, каза Елена Йончева. Това ще стане, след като тя от името на Европейския парламент подпише съответния документ заедно с представител на словенското председателство на Съвета на ЕС.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни