На днешна двустранна министерска среща във френската столица Париж предупреди Москва, че разполагането на наемници от руската паравоенна компания "Вагнер" в ивицата Сахел-Субсахарска Африка ще е "неприемливо", предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Френските министри на външните работи и на отбраната Жан-Ив Льо Дриан и Флоранс Парли разговаряха днес в Париж с руските си колеги Сергей Лавров и Сергей Шойгу.
Френските министри посочиха неприемливия характер, който би имало разполагането на наемници на "Вагнер" в ивицата Сахел-Субсахарска Африка.
В същото време хунтата, която е на власт в малийската столица Бамако, заплашва да прибегне до услугите на тази руска частна компания, подозирана в близост с руския президент Владимир Путин.
Двамата френски министри повториха твърдите си послания във връзка с рисковете от регионална дестабилизация и увреждане на интересите на Франция и партньорите й, ангажирани в борбата срещу тероризма в Сахел, се казва в комюникето.
През последните месеци отношенията между Франция, бивша колониална сила и исторически партньор, и Мали се влошиха, след нов държавен преврат в Бамако, припомня АФП.
След това, през юни Париж се зае да реорганизира военното си присъствие в Сахел и да го пренасочи към конфликтите в Нигер и в Буркина Фасо.
Този план предвижда намаляване на френския военен контингент от над 5000 понастоящем на 2500-3000 до 2023 г.
Напрежението ескалира през септември, когато преходният малийски премиер Шогел Кокала обвини Франция, че е изоставила Мали и е избягала.
По време на срещата днес Франция призова още Русия да се намеси и да повлияе на Беларус, за да се сложи край на притока на мигранти от тази страна към ЕС, организиран според Брюксел от беларуския президент Александър Лукашенко.
Освен това Франция предупреди Русия срещу всякакви нови опити за нарушаване на териториалната цялост на Украйна, след като руски войски бяха разположени близо до украинската граница.
По време на заседанието на министерско ниво във формат 2+2 руският военен министър Шойгу констатира, че военно-политическата ситуация в Европа се влошава, а НАТО продължава да увеличава военното си присъствие в близост до границата на Русия, предаде ТАСС.
Париж и Вашингтон потвърждават сътрудничеството си в борбата срещу тероризма
Франция и САЩ отново потвърдиха ангажимента си за сътрудничество в борбата срещу тероризма и по-специално в района на Сахел, каза американската вицепрезидентка Камала Харис на пресконференция в Париж, цитирана от Ройтерс.
"Имаме общи интереси там, свързани с текущите предизвикателства, пред които са изправени държавите от региона на Сахел. Сред многото ни споделени приоритети е загриженост за това, което трябва да направим, за да се справим с потенциалното и настоящото насилие там", каза Харис.
Тя обърна внимание и на ситуацията на границата между Полша и Беларус.
"По темата Беларус и какво се случва на границата с Полша, ние сме много притеснени от това и внимателно следим ситуацията", каза тя. "Смятам, че режимът на Лукашенко прави много обезпокояващи неща. Това е нещо, което обсъдих с президента Макрон. Целият свят и световните лидери сега следят внимателно какво се случва там", добави Харис.
Според Харис един въпрос, който не е бил обсъждан на срещата й с френския президент Еманюел Макрон, е тайната сделка за подводниците, която доведе до влошаване на отношенията между двете държави до исторически ниско ниво, отбелязва Асошиейтед прес.
Харис каза, че вместо това по време на продължилата четири дни визита във Франция, разговорите са се съсредоточили върху "общите ни интереси" за сигурността в Европа и Африка. И двете страни подчертаха, че отношенията между тях навлизат в "нова ера" и фактът, че дори не са говорили за проблема с подводниците ясно е показал това.
Тайно договорена сделка за доставка на подводници между САЩ, Великобритания и Австралия доведе до отмяната на предходна сделка с Франция. Французите казаха, че те не са били информирани предварително за това, въпреки че са най-старият съюзник на САЩ. Те обвиниха администрацията на Байдън, че действа по начин, напомнящ на ерата на Тръмп.
Харис каза пред репортери, че спорът не е бил "целта на визитата" и тя не го е обсъждала с Макрон. След срещата си с президента тя каза, че това, което са обсъждали, са "проблемите, които стоят пред нас". Според нея присъствието й във Франция показва "колко важни са съюзите" и "силата и крехкостта" на дипломатическите отношения. "Не бива да приемаме двустранните връзки за даденост", добави Харис.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни