Европейската комисия смята до края на годината да преразгледа Кодекса на шенгенските граници, заяви нейният председател Урсула фон дер Лайен.
Целта е в критични ситуации като настоящата миграционна криза по границата на ЕС с Беларус страните членки да имат възможност за повече гъвкавост. Става дума за възможността те да имат пунктове за регистриране на бежанците, както и по-голяма гъвкавост, когато става дума за навременни действия и реакция.
Фон дер Лайен каза това в отговор на журналистически въпрос в Рига, където е на посещение заедно с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Латвия, която е една от трите страни от ЕС, граничещи с Беларус, е сред държавите, настояващи за преразглеждане на Кодекса на шенгенските граници.
Гъвкавостта има за цел също да позволи на страните членки да полагат грижи за хората на територията на ЕС - да има необходими процедури. Всичко това трябва да бъде в съответствия с европейското и международното право, изтъкна Фон дер Лайен.
„Смятаме, че НАТО трябва да увеличи присъствието си в Балтика“, каза латвийският премиер Кришянис Каринш.
Причина е не само миграционният натиск от Беларус, но и друга заплаха за региона - струпването на руски войски по границата с Украйна.
Така Каринш коментира призива от по-рано днес на литовския президент Гитанас Науседа пактът да промени поведението си към Беларус, защото армията на тази страна все повече се интегрира с руската. Апелът бе отправен в присъствието на Урсула фон дер Лайен и Йенс Столтенберг, които преди да дойдат в Латвия, бяха в съседна Литва.
Столтенберг припомни, че през последните години пактът значително е увеличил присъствието си в региона.
„За първи път в историята ни имаме готови за битки бойни групи в Балтика, включително по една в Латвия и Литва“, каза той.
Утре генералният секретар ще посети латвийската военна база „Адажи“, където са разположени канадски военнослужещи от НАТО.
На 30 ноември пък в Рига започва двудневната среща на външните министри на страните от НАТО.
Каринш обвини Русия, че е създала изкуствена криза, за да поскъпне енергията.
„Газпром“ притежава газови хранилища в Германия и Австрия. Макар компанията да изпълнява задълженията си по договора с ЕС, тя остави хранилищата си почти празни, като създаде изкуствен дефицит, който тласна цените нагоре“, каза той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни