Новият вариант на вируса SARS-CoV-2 предизвика бурни реакции по света - поредната вълна отминава и досегашният най-опасен и разпространен вариант Делта вече демонстрира способност да направи пробив и при преболедували, и при ваксинирали. Добрата новина беше, че ваксините все още вършеха добра работа, особено срещу тежко преболедуване и смърт.
Лошата новина са множеството мутации на новият вариант, които доведоха до това Световната здравна организация да го обяви за много сериозен глобален риск. При това - още когато имаше под 200 потвърдени случая, мнозинството от тях в Южна Африка.
В следващите седмици ще разберем каква е реалната опасност от новият вариант - когато налице са нови данни. Но производителите на иРНК ваксините - "Модерна" и "Пфайзер"/"Бионтех" - вече заявиха, че разработват нови версии на ваксините си, защото защитата им срещу новият вариант вероятно ще намалее. И тези нови варианти ще са готови само за няколко месеца.
Как е възможно това?
Разработването на базовите иРНК ваксини отне близо година на двете компании - скорост на разработка, която притесни много хора по света, тъй като най-бързите ваксини допреди това бяха създадени за над 3 години.
Причината иРНК ваксините да могат да се създават и променят толкова бързо се крие в гъвкавостта на платформата - което е и причината гигантът "Пфайзер" да започне работа с "Бионтех", компания, създадена специално за иРНК разработки, нещо, което важи и за "Модерна".
иРНК платформите обаче се разработват десетилетия преди COVID-19 да се появи. В годините преди пандемията "Бионтех" работи върху грипна иРНК ваксина. Именно гъвкавостта и бързината на технологията е причината "Пфайзер" да започне работа с германската компания моментално, още преди да са разписани нужните документи, за ужас на адвокатите и на двете компании.
В добавка, в разработката на ваксините бяха налети огромни суми - над 1 млрд. долара във ваксината на "Пфайзер", например. Именно това е ключовият фактор за бързото разработване и тестване - парите.
иРНК, или информационната рибонуклеинова киселина, е методът за вкарване на конкретно вещество в клетките. В случая с ваксините срещу COVID-19, това е шипчестия протеин, с който са "въоръжени" коронавирусите (откъдето идва и името им), и с който навлизат в клетките. иРНК често се нарича "биоплатформа", т.е. система, която може бързо да бъде приспособена към различни нужди. След като базовата платформа за вкарване на веществото в клетките ни е готова, единственото, което трябва да се направи, за да се ползва тя за друга болест, е да се смени веществото.
Това означава, че основната работа по разработката на ваксината вече е свършена. иРНК позволява ваксината на практика да се препрограмира - като софтуер. Вадиш едно парче, слагаш друго. Разработчиците от "Модерна" дори наричат това "plug and play", като устройствата, които просто свързваш в USB порта на компютъра си и работят, без нужда от никакви допълнителни инсталации.
Омикрон е различен, но не толкова различен
Новият вариант B.1.1.529 е по всяка вероятно по-инфекциозен от досегашните. За момента това е единственото, което знаем за реалния му ефект върху хората, макар първоначалните данни от ЮАР да сочат, че повечето заразени са по-млади хора и го карат по-леко.
Притеснението на вирусолозите идва от факта, че Омикрон има над 50 мутации, 26 от които са уникални за него, а 30 са свързани именно със шипчестия протеин, за който ваксините ни подготвят.
Въпреки това, подчертават специалистите, Омикрон все още е SARS-CoV-2. Множеството мутации не променят факта, че става дума за същия вирус, макар и различен щам.
Това означава, че промените, които "Модерна" и "Пфайзер"/"Бионтех" трябва да направят в базовата си ваксина, са сравнително малки и напълно осъществими за няколко месеца.
"Модерна" вече направи нова версия на ваксината за друг вариант
В началото на тази година "Модерна" вече се сблъска с тази задача - нов вариант на вируса, който може да бъде по-опасен и да пробива защитата на ваксините.
Това беше B.1.351, или вариант Бета, появил се също в ЮАР. По първоначални данни той беше 50% по-заразен, или с 20% по-голям шанс за пробив. Поради тези притеснения, американската компания се захвана бързо да създаде бустер, който да действа точно срещу този вариант.
И го направиха - първите тестове започнаха през февруари. В крайна сметка вариантът Бета се оказа доста по-безобиден, и новата буустерна доза не бе произведена.
"Пфайзер"/"Бионтех" също бяха готови да произведат нова версия на ваксината си заради Делта - като тогава обявиха, че ще им трябват само 95 дни, или малко над 3 месеца. В крайна сметка изследванията показаха, че защитата от ваксините в голяма степен се запазва и няма нужда от нова.
Още по темата
- Тръмп за ваксините: Справяме се по-зле от страни, в които не използват нищо (ВИДЕО)
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: След 20 дни - в Шенген, евроатлантиците - горди, копейките - изплашени
- Тръмп: Някои ваксини може и да причиняват аутизъм
- През октомври: повече респираторни вируси, сред тях ръст и на COVID. Време за ваксинация
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни