Драматичното покачване на цените за енергия през последните месеци е най-голямото предизвикателство пред всички правителства в европа. От август насам в различни държави се взимат всякакви мерки, с които да се облекчи поне малко положението на крайния потребител – независимо дали става дума за домакинствата или бизнеса.

Норвегия обяви тази седмица, че ще поеме половината от сметката за ток на всеки гражданин. Държавата ще плати 50% от цената, която надвишава обичайната досега 70 евро за киловатчас.

Най-стремглаво се покачи цената на газа. До преди година мегаватчас газ струваше 15 евро средно в Европа, в момента цената му надхвърля 90 евро.

Тъй като цената на енергийнит еизточници не зависи само от свободния пазар, а и от различните данъци, които държавите слагат върху него, правителствата започнаха да правят опити за намаляване на тежестта за гражданите си.

Чехия

За да подпомогнат домакинствата и бизнеса, чешките власти премахнаха ДДС върху тока и газа за ноември и декември.

"Нужно ни е бързо решение на тази необичайна ситуация“, обяви финансовото министерство в Прага.

Мярката е болезнена за бюджета – с нея той губи около 78 милиона евро всеки месец.

Въпреки това финансовото министерство подготвя закон, с който от сметката за ток трайно да отпаднат държавните данъци. Дали обаче дясно-центристката партия Spolu, която спечели изборите, не поддържа тази мярка. Вместо това те обмислят финансови  помощи за домакинствата с нисък доход.

Франция

Франция е в предизборна ситуация, а хвърчащите цени на тока я правят само по-сложна. Изборите за президент са през април и дотогава президентът Макрон ще се опита всячески да тушира недоволство от високи сметки.  Още през септември той удари спирачката на цените за ток и газ и забрани на производителите да ги повишават с повече от 4%. 

Премиерът Жан Кастекс обеща, че до април няма да има повече повишения на цените на газ. Токът през 2022 година пък няма да е с различна цена от тази през октомври, гарантира той. Това във Франция е възможно, тъй като пазарът на енергия е силно регулиран и държавата има последнат адума. На близо 6 милиона домакинства с нисък доход Франция обеща и енергийни чекове от по 100 евро, които се изплатиха този месец.

Такива директни плащания е една от мерките, които и еврокомисията обсъди за намаляване на тежестта от високите цени.

Испания

Испания започна да действа срещу повишаването на цените още в края на лятото. Първият, който излезе на протест срещу скока им, бе кметът на малкото градче Батрес южно от Мадрид. Виктор Мануел Лопес Родригес обяви, че няма да плаща сметките за ток и газ на кметството. По-късно обаче се наложи да направи стъпка назад, тъй като дългосрочните договори с енергийните предприятия гарантират все пак по-ниска сметка. Протестът му обаче  бе заразен и в много градове хората излязоха на улицата заради огромната тежест, която им сестовари. Това задейства правителството. Реакцията на испанците бе толкова бърза, защото в Испания крайната цена на тока не е фиксирана за дълъг период в договорите. Мадрид намали веднага ДДС върху тока от 21 на 10 процента. През септември пък свали и данъка върху тока до разрешената долна граница от ЕС от 0,5%.

Забранява се на бедните домакинства да бъде спиран тока при неплатени сметки. Правителството влезе ив директен сблъсък с енергийните компании, като обяви, че печалбите им в следствие на покачването на цените, трябва да бъдат върнати на потребителите.

Италия

Италия извади три милиарда евро от бюджета си, за да плати сметките за три месеца  на домакинствата, които не могат да се справят с новите цени на тока. От началот она октомври социално слачите получават допълнителни помощи за ток и отопление. Също така държавата плати таксата пренос на близо 6 милиона малки фирми и предприятия и 29 милиона домакинства.

Намален бе ДДС върху газа на 5%. Без тези мерки според премиера Марио Драги скокът на цените за ток и газ за крайния потребител щеше вече да е около 30%.