Разговорите между Русия и САЩ по настояването на Москва за западни гаранции, изключващи разширяване на НАТО с Украйна, ще започнат веднага след новогодишните празници, обяви днес руският външен министър Сергей Лавров, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.


Основната работа по преговорите ще свършим със САЩ и това ще стане веднага след края на новогодишните празници, посочи Лавров в днешно интервю.

В Русия празничният период за Нова година ще трае 10 дни - до 9 януари, отбелязва Асошиейтед прес. Първият работен ден в Русия ще е на 10 януари.

Лавров каза, че в разговорите със САЩ идния месец ще участват руски дипломати и военни. Интервюто на Лавров беше излъчено на живо на сайта на външното министерство.

"Хореографията" на обявените от ЕС политическите принципи по отношение на Русия напомня на "политическа Кама Сутра", до момента те се основават на пет точки от програмата на бившата ръководителка на европейската дипломация Федерика Могерини, каза в интервюто си за ЮТюб канала "Соловьов лайв" руският външен министър, цитиран от ТАСС.

В ексклузивното интервю Лавров каза, че Русия има сериозни съмнения, че нейното настояване НАТО да не се разширява на изток няма да бъде пренебрегнато.

Позицията, която заемат Западът и НАТО по отношение на Украйна, е наглост, заяви Лавров.

Това е наглост - да излизаш с тези позиции, които сега заемат Западът и НАТО. Подстрекават ги от балтийските републики, поляците и украинците, това е съвсем очевидно, каза Лавров.

Руският външен министър каза още, че след разпадането на СССР западните държави не са оправдали доверието на Русия и не може да се вярва на думите им.

Лавров каза, че всичко в отношенията на Русия със Запада в периода на изчезване на СССР и изграждането на нови отношения, за което президентът (Путин) многократно е говорил, разбира се е било безпрецедентно високо равнище на доверие, равнище на желание да сме приятели, да станем почти съюзници. Но всичко това, отлично разбираме, беше грешка, подчерта Лавров. Не може да се вярва на думите на тези хора, отбеляза още той.

Руският първи дипломат изтъкна, че Москва ще намери отговор, ако Западът засили санкциите, но разчита на благоразумието на западните партньори.

Не мога да гарантирам за тези безумци, които тласкат западните държави именно в тази посока. Засега не виждам такива хора да са на власт на Запад. Но не мога да разчитам на безумците, които се опитват да настройват по този начин жителите на балтийските републики, украинците и поляците. Убеден съм, че дори този фантастичен, според мен, сценарий да се материализира, ще намерим отговор, каза Лавров.

Североатлантическият съюз е геополитически проект за усвояване на територия след разпадането на СССР и Организацията на Варшавския договор, посочи Лавров в интервюто си.

Сега НАТО е чисто геополитически проект за усвояване на територия, която се оказа безстопанствена след изчезването на (Организацията на) Варшавския договор и след разпадането на Съветския съюз. Точно с това се занимават, каза руският външен министър.

Лавров заяви, че не е задължително споразумението за гаранции за сигурност със Северноатлантическия алианс да се подготви в Съвета Русия-НАТО. Според него преговарящ ще бъде не генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който като цяло е главен административен ръководител на секретариата на Северноатлантическия алианс, а ключовите членове на блока, преди всичко САЩ.

Турция се вижда в ролята на посредник

Турция ще продължи да дава своя принос за нормализиране на отношенията между Руската федерация и НАТО, заяви Чавушоглу

Турция ще продължи да дава своя положителен принос за нормализиране на отношенията между Руската федерация и НАТО, заяви днес турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу, отговаряйки на въпрос на ТАСС.

"Ние ще продължим да даваме своя положителен принос за решаване на ситуацията в отношенията между Руската федерация и НАТО. Ако получим някакво предложение, което се отнася за намаляване на напрежението в отношенията между Руската федерация и НАТО, Турция положително ще го разгледа. Нашата позиция е ясна: ние се обявяваме за намаляване на напрежението в региона. Какъвто и да е сблъсък ще се отрази на всички, затова ние трябва да продължим да се придържаме към нашия конструктивен подход", изтъкна той на пресконференция в Анкара.

Чавушоглу добави, че предложенията по отношение на сигурността трябва да отговарят на изискванията не само на Русия, но и на Северноатлантическия алианс.

"Всяко предложение трябва да удовлетворява и двете страни. Русия представи своите предложения (...), НАТО също иска аналогични гаранции от Русия. Това не е едностранен въпрос", посочи още Чавушоглу.

Той добави, че срещата на върха Русия-НАТО има за цел именно да бъдат обсъдени тези въпроси. "И двете страни ще обсъдят помежду си своите предложения. Трябва обаче да се стои по-далече от максималистките подходи. Нямам предвид само Русия. Говоря и за двете страни", отбеляза турският външен министър.

Чавушоглу изтъкна, че "опити да наложиш своята позиция на противоположната страна на преговорната маса няма да постигнат успех".