Редица страни от НАТО проявяват интерес да приемат на своя територия повече военни сили на алианса.
Така отговори на въпрос на Клуб Z адмирал Роб Бауер – началник на Военния комитет на НАТО. Той говори след двудневна видеоконференция на началниците на отбраната на страните членки. Адмиралът от Нидерландия е вай-високопоставеният военен в пакта.
Той обаче не назова поименно нито една държава.
Клуб Z попита Бауер дали от членките на НАТО от югоизточния фланг – България, Румъния и Турция, е постъпило предложение за увеличаване на военното присъствие на пакта заради руското военно струпване по границата с Украйна. Вчера стана ясно, че това искат балтийските страни – Литва, Латвия и Естония.
Адмирал Бауер припомни думите на генералния секретар Йенс Столтенберг, че ако има руска атака срещу Украйна, НАТО ще трябва да направи оценка на военното си присъствие на изток. И това засяга Югоизточна Европа.
„Знам, че има редица страни, проявяващи интерес към приемането на своя територия на тези сили. Но, доколкото знам, това все още не е обявено официално. За това не мога да кажа, че има взето решение. Но като цяло търсим възможност за това, което наричаме „усещане за сила“. И проучваме дали има страни, готови да предоставят свои бойни единици на североизточния фланг“, допълни военен номер 1 на алианса.
Помолихме Роб Бауер да коментира и предупреждението на Русия, че може да разположи оръжия в Куба и Венецуела, ако САЩ не се съгласят с исканията й Украйна да не бъде приемана в НАТО.
„Не разполагам с достатъчно информация какви ще бъдат оръжията, за да ви дам отговор като военен. Но, разбира се, повод за безпокойство е, ако Русия разположи ракети в други страни. Това би се отразило на сигурността“, отговори нидерландският адмирал.
Куба и Венецуела не са членки на НАТО, но има страни, които биха били притеснени от такава стъпка, заключи Бауер.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни