Най-малко 1500 души са били убити по време на продължилите една година протести срещу преврата в Мианма, а още хиляди вероятно са били били убити във въоръжения конфликт, съобщи днес Службата на върховния комисар на ООН за правата на човека ООН, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Най-малко 11 787 души са били незаконно задържани в Мианма през този период, включително 8792, които остават в предварителен арест, съобщи говорителката на ООН по правата на човека Равина Шамдасани.
Управляващата в Мианма хунта оспорва най-новите данни за броя на загиналите, събрани от правозащитни групи.
Шамдасани обяви числото на произволно задържаните на брифинг в централата на специализираната агенция на ООН в Женева.
Говорителката изтъкна, че тези хора са били задържани, защото са дали израз на противопоставянето си срещу военните, макар и на мирни протести, дори и чрез онлайн прояви.
Документирали сме 1500 души, които са били убити, но това е само в контекста на протестите, каза Шамдасани. В това число са включени и 200 души, убити в резултат на изтезания във военни арести.
Тези 1500 души не включват хора, които са били убити в резултат на въоръжения конфликт. Смятаме, че става дума за хиляди хора, подчерта Шамдасани.
ООН се нуждае от 826 милиона долара, за да отговори на нуждите на 6,2 милиона души в Мианма тази година, най-големият досега апел, свързан с тази страна, посочи днес говорител на световната организация, цитиран от Франс прес.
Този рекорден призив за помощ е повече от два пъти по-голям от отправения миналата година, каза говорителят на Службата за координация на хуманитарните въпроси на ООН Йенс Лерке.
ООН е изчислила, че от 54-те милиона жители на Мианма 25 милиона живеят в бедност, а 14,4 милиона се нуждаят от хуманитарна помощ. Пет милиона от тях са деца.
Конфликтът и несигурността бушуват в много региони на страната и над 40 000 души са вътрешно разселени от идването на власт на военните преди година, подчерта Лерке.
Днес протестиращи в Мианма отбелязаха първата годишнина от пуча на генералите с "стачка срещу преврата", съобщиха участници и местни медии, предаде ДПА.
Протестиращите участваха в прояви рано тази сутрин на много места в цялата страна и скандираха за свобода и справедливост.
В много градове се появиха произведения на изкуството, критични към режима. В знак на протест граждани от много селища се присъединиха към "мълчаливата стачка" в деня на годишнината. Много магазини затвориха, а улиците опустяха като израз на противопоставяне на преврата.
Активисти призоваха хората да си останат у дома, а магазините и заводите да бъдат затворени в деня на годишнината.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни