Земетресение с магнитуд 7,7 разтърси няколко държави в Югоизточна Азия.

Най-малко 144 души в Мианмар са загинали и 732 са ранени при труса с епицентър на около 17 километра от град Мандалей, заяви в телевизионно обръщение ръководителят на военната хунтата, управляваща страната, цитиран от Ройтерс, информира БТА. Генерал Мин Аун Хлайн предупреди, че се очаква броят на жертвите да нарасне. Той призова "всяка една страна" да предостави помощи и дарения и добави, че е приел предложенията за съдействие, отправени от Индия и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).

В Банкок се срути строяща се висока сграда, десетки работници се намират под руините. Говорител на тайландските власти съобщи за Ройтерс, че загиналите в столицата на Тайланд в резултат на земетресението вече са най-малко девет. Спасителни екипи в тайландската столица издирват над 100 човека, затрупани под отломките от срутил се небостъргач.  

Премиерът на Тайланд Паетонгтарн Шинаватра прекрати визита, за да проведе спешно заседание.

В социалните медии се появи видео, показващо как многоетажната сграда се срива върху хората в нея.

В Банкок живеят над 17 милиона души, много от които обитават високи сгради. В столицата магазините бяха евакуирани, а много хора избягаха панически от домовете си. Те останаха на улиците часове след земетресението.

Мащабът на разрушенията в Мианмар, където се води гражданска война, все още не е напълно ясен. Въпреки това вече има първоначални медийни съобщения за жертви. Най-малко десет души загинали в джамия, която се срутила по време на земетресението, съобщи новинарската агенция Khit Thit Media, позовавайки се на спасителни екипи. Джамията се намирала в Мандалай, втория по големина град в страната. Срутването станало по време на молитва. В града са се срутили и други сгради, а в Сагаинг е паднала стара мостова конструкция.

Военната хунта, която превзе властта в Мианмар, обяви извънредно положение за шест региона. Хунтата по изключение се обърна към международната общност, искайки помощ. Според журналисти от новинарската агенция AFP, лидерът на хунтата Мин Аунг Хлаинг е посетил една от най-важните болници в града, в която са настанени жертви от труса. Тя разполага с над 1000 легла и всички са заети, има и ранени, които спят на земята около зданието.

Първата помощ вече бе предложена от Индия. Индийският премиер Нарендра Моди написа на платформата X, че страната му е загрижена за ситуацията в засегнатите държави.

Трусът е усетен и в други държави

Земетресенията са сравнително чести в Мианмар. Според USGS, между 1930 и 1956 година в близост до т.нар. разлом Сагаинг са се случили шест силни земетресения с магнитуд поне 7,0.

Китайската сеизмологична агенция обяви магнитуд на земетресението от 7,9 и заяви, че трусове са били усетени в южната провинция Юнан. Засегнати са големи градове като Кунмин, както и популярни туристически дестинации като Лидзян и Дали. Спасителните служби в град Руйли съобщиха за разрушения на сгради и ранени, съобщават китайски медии, позовавайки се на агенцията.

Трусът е усетен и в Бангладеш, и Индия.