Главният прокурор Иван Гешев е дал обяснения пред прокурор от Върховна касационна прокуратура (ВКП) по повод списъка с лица, цитиран от премиера Кирил Петков.
В интервю за БТА Гешев обясни, че на срещата с премиера миналата седмица Петков е прочел списък имена, само част от които вчера са били споменати на пресконференцията в Министерски съвет от самия Петков.
Гешев посочи, че причината за срещата му с премиера е желанието на прокуратурата за взаимодействие между съдебната и изпълнителната власт.
"Само така могат да се постигнат исканите резултати от обществото в борбата с престъпността. Затова войната, която водят МВР и министерство на правосъдието срещу прокуратурата, освен в противоречие с основни конституционни принципи е контрапродуктивна и не е в интерес на българските граждани", каза Гешев.
Той коментира и решението на КС от днес, според което министърът на правосъдието може да инициира процедура за отстраняване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор при определени обстоятелства.
"Ако бъде внесено ново искане в Пленума на ВСС за отстраняването на главния прокурор, всичко е от компетентността на Пленума.
Трябва ясно да кажа, че целта на всичко това не е принципна и не касае т.нар. реформа, а целта е персонална, касае личността на главния прокурор и се надявам да не е някаква лична политическа вендета", каза Гешев.
По повод изпратената вчера на Петков призовка Гешев заяви:
"Главният прокурор не изпраща призовка. Главният прокурор не провежда разследвания, нито дава указания на прокурорите според българското законодателство.
Днес ми беше снето обяснение от прокурор от ВКП, който прави проверка и заявих всички известни обстоятелства във връзка с казаното от премиера. Сигурен съм, че той ще направи същото и ще спази българските закони.
Надявам се, че ще сподели пълния списък, който започна да ми чете от телефона си, защото голяма част от имената и прякорите не бяха споменати на вчерашната пресконференция".
Гешев отправи и "една забележка".
"Не е добър знак служител на прокуратурата, който изпълнява служебните си задължения да бъде държан в продължение на часове от асистентката на г-н Петков, без да може да си свърши работата.
Трябва да проявяваме дължимото уважение към всеки български гражданин, независимо дали е призовкар, прокурор или министър.
Затова призовавам за взаимодействие между институциите и запазване на авторитета им в интерес на българските граждани. Обнадежден съм, че се появява вече разбиране за всичко това от изпълнителната власт и лично от г-н Петков", каза Гешев.
Според главния прокурор по всички обществено значими случаи, посочени вчера от премиера, обществото е било многократно информирано.
"Ние не разкриваме престъпления. Ако изпълнителната власт разполага с данни за банкови кредити, например, очакваме да да бъдат предоставени тези данни на прокуратурата.
Защото прокуратурата за разлика от БНБ няма правомощия да осъществява банков надзор.
Задължение на изпълнителната власт и основно на МВР е да разкриват престъпления. След това следва да бъде уведомена прокуратурата, за да привлече към наказателна отговорност установените лица.
Ако господин Петков предостави нови данни, които до момента не са предоставени на прокуратурата, наблюдаващите прокурори ще направят проверки. Тук е особено важна работата на специализираната прокуратура.
И това споделих пред премиера. Надявам се, че ще бъде използван потенциалът на тези подготвени хора, трябва ясно да се каже, че тяхната работа е приветствана и изключително одобрявана от международните ни партньори и институции", каза Гешев.
Петков е изразил твърдо убеждение, че специализираните съд и прокуратура ще бъдат закрити. Гешев каза, че не споделя тази цел.
"И прокуратурата не я споделя. И се надявам, че няма да се случи тъй като това е от компетентността не на министерския съвет а на парламента.
Искрено се надявам, че закриването на КПКОНПИ и спецправосъдието, защото това е т.нар. съдебна реформа според някои депутати, не е целта да се решат проблемите и делата на хора, които вие, журналистите, наричате олигарси и да се освободят замразените техни около 3 млрд. лева.
Надяваме се на широк професионален дебат с участие на представители на европейските институции, а не на "промени на тъмно". В противен случай щетите за българските и държавата, включително и в международен аспект, ще са изключително сериозни. Сигурен съм след срещата си в Брюксел", каза още Гешев.
Още по темата
- Отново протест срещу избора на главен прокурор в София
- Посланици от ЕС попитали Борисов има ли вариант за правителство без Пеевски. Той си замълчал
- "Продължаваме промяната - Демократична България" ще сезира КС, иска цялостна проверка на резултатите от изборите
- "Пасквил" и "насилили са я да подпише" - ПП за "показанията" на Банкова
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни