Има доказателства за пране на 5 млн. евро. Такъв е изводът в доклад на испанските служби за скандала, известен у нас като "Къщата в Барселона". Той е изпратен до българското МВР - факт, който Бойко Рашков огласи на 2 февруари.
Това пишат три разични медии, които твърдят, че са запознати с въпросния доклад, който е в България от 2 февруари - "Медиапул", "Сега" и "24 часа".
На запитване на Клуб Z от МВР отговориха, че не те го дават на медиите. По-късно премиерът Кирил Петков потвърди за доклада.
Формулировката на испанските служби според "Сега" е, че "подадената информация е вярна". Според "24 часа" вътре се споменава поименно Бойко Борисов.
"Испанските власти споделят за висшестоящи български политици, обвързани с пране на пари. В доклада, който видях, не беше споменато лице, но имаше снимки на г-н Борисов. Казват, че според тях има замесени висшестоящи лица в тази афера", каза Кирил Петков по БТВ.
Според Mediapool докладът се концентрира върху няколко ключови момента – купуване на къщата в Барселона, в която живееше бившата "Мис Бикини" Борислава Йовчева, захранването със средства на дружествата, платили за имота и за магазина ѝ, както и връзката с бившия премиер Бойко Борисов. Заключението в доклада е, че "има доказателства за множество индикатори, свързани с корпоративни трансакции, които са свързани и могат да конституират предполагаемо престъпление международно пране на пари на стойност над 5 млн. евро".
Клуб Z припомня, че скандалът "Барселонагейт" избухна всъщност на два пъти. Първо фейсбук страница у нас публикува кадри на къщата, манекенката и нейния бутик, като ги свързваше с Борисов. Твърди се също, че доскорошният премиер има дете от Йовчева.
Преди две години пък изданието "Ел Периодико" съобщи за разследване на испанската полиция, според което може да има връзка между изпирането на няколко милиона евро и Борисов. Оттогава българската прокуратура твърди, че проверява случая, но все не може да стигне до окончателен извод. Оправданията са, че се чака информация от чужбина.
В доклада на испанската полиция финансовите трансакции са подробно описани. Споменават се и имена на хора на ГЕРБ, както и бизнесмени, близки до Борисов.
Изследвана е основно дейността на две дружества – Еma BGS S.L. и Numin Invest S.L. Първата фирма е собственик на магазина за дрехи, ръководен от Йовчева. През втората е купена къщата за 3 млн. евро.
С цел прехвърляне на активи Numin Invest се е управлявала от Йовчева и баща ѝ Георги Йовчев, се твърди в документа.
Дружеството обаче е 100% собственост на бизнесмена Александър Чаушев, който вече се обяви като собственик на къщата в Барселона. От 2013 до 2016 г. тази фирма е регистрирала загуби от около 70 хил. евро. През това време не декларира никакви приходи.
Заключението на испанските власти е било, че дружеството няма търговска дейност и "следователно е само холдингова компания, създадена с цел прехвърляне на активи/капитали от трети страни".
Най-значимата трансакции, направена от Numin Invest в този период, е тази за покупката на къщата. Имотът е платен на три пъти – депозит от 300 хил. евро и два чека – за 2,5 млн. евро и 100 хил. евро, както и над 232 хил. евро такси.
Магазинът за дрехи е управляван от фирмата Ema BGS. Тя е учредена през 2014 г. като тогава едноличен собственик е бащата на Йовчева – Георги Йовчев.
След това в управлението влизат дъщеря му, както и кипърската офшорка Palms Enterprises. Неин собственик е кипърец, но пълномощник е бизнесменът Йордан Христов, с когото по-късно Йовчева сключи брак.
През 2015 г. капиталът на Ema BGS е увеличаван два пъти като става дума за 1.75 млн. евро. Същата година от фирмата е правена и друга трансакция на стойност 600 хил. евро. Това е стойността на магазина за дрехи, купен за 2,3 млн. евро.
"Средствата не могат да бъдат асоциирани с банков или частен заем, тъй като не са декларирани във връзка с икономическия баланс на дружеството. Друг аспект, който е поразителен, е, че самото дружество декларира загуби на стойност 1.225.000 евро през фискалните 2014 г. и 2015 г., което би могло да докаже, че магазинът за дрехи не е особено печеливш", пише в доклада.
Българското дело за пране на пари
На 20 юли м.г. шефката на спецпрокуратурата Валентина Маджарова съобщи, че се води дело за пране на пари по аферата "Барселонагейт". Бившият премиер Бойко Борисов е давал обяснения по делото, когато то е било на етап проверка. Българската прокуратура твърди, че проверката по случая е започнала още през 2020 година, но въпреки това публично обявени резултати няма.
Все още се чакат резултати от назначена експертиза, чиято цел е да покаже произход на парите.
Пред Европейския парламент главният прокурор Иван Гешев заяви, че се чака изпълнение на съдебна поръчка от чужбина, за да продължи разследваето.
"Медиапул" припомня още, че още от самото начало бе ясно, че около Борислава Йовчева са направени инвестиции за 5 млн. евро. С тези пари е открит луксозен бутик за дрехи, купена е луксозна къща и "Порше", което тя е ползвала. За собственик на имота се обяви бизнесменът Александър Чаушев, който обясни, че Йовчева живеела там под наем.
Случаят е много по-стар
Въпреки напомнянето от "Ел Периодико", всъщност испанското разследване започва през 2018 година, когато гражданското движение "Боец" подаде сигнал до посолството на Испания за скандала с къщата в Барселона. Сдружението иска посолството да предаде сигнала до испанската прокуратура, което бе направено.
"На 7 юли в медийното пространство в България бе публикуван видео материал, в който се разкриват данни, водещи до основателни съмнения за корупция, пране на пари, данъчни и финансови измами на територията на Кралство Испания. От приложените документи могат да се направят обосновани съмнения за извършени тежки корупционни престъпления, в които са замесени български политици и бизнесмени", написа "Боец" в своя сигнал до прокуратурата в Испания. Към сигнала бе приложен и активен линк към видеоклиповете.
Какво съдържаше първото видео?
"Бащата на Борислава Йовчева е Георги Йовчев от Сандански. От обикновен работник в Барселона той изведнъж става управител на фирми с активи за милиони евро. След Борислава той е новият управител на фирма Numin invest SL, която е собственик на луксозната къща с оценка 2.9 милиона евро", започваше историята в публикувания видеоклип.
Георги Йовчев е управител и на още една фирма, която е регистрирана на същия адрес - Ema BGS. В тази фирма кипърската офшорка Palms enterprises и нейният пълномощник Силвия Илиева Николова са наляли общо 1.75 милиона евро в брой.
Представител на Palms enterprises в България е българският бизнесмен Йордан Христов. Чрез него кипърската офшорка управлява "Спортни имоти Приморско" АД. В тази българска компания участва и близкият до премиера Иван Саздов от Банкя.
По-нататък разследването стига до Тенис клуб – Банкя, управляван съвместно от Йордан Христов и Иван Саздов. В този тенис клуб Борисов често играе и провежда срещи, а в двора на клуба има и негов паметник, издялан от дърво, твърдят посетители.
Второто видео приключва с обещание за трети епизод на разследването, в който ще бъде разказано кой е Иван Саздов - другото лице на Palms enterprises в България."Следите ще ни отведат до охраняваната от НСО улица "Лафонтен" в Банкя. Нали знаете кой живее там?", са последните изречения от видеото. Показана е къщата, която е буквално залепена за оградата на къщата на премиера Бойко Борисов.
Сюжетът с къщата в Барселона се намира и през 2016 г., когато сайтът "Биволъ" публикува част от запис на разговор между съдиите Румяна Ченалова, Владимира Янева и столичния адвокат Момчил Мондешки. В записа се чува Янева да казва, че Бойко Борисов е купил къща в Барселона на някакво момиче. Посочената тогава сума беше различна - 1.5 млн. евро. Бойко Борисов отрича да има нещо общо с къщата в Барселона и някой от обитателите ѝ. Той отрече и през 2016 г., в разгара на "Яневагейт". Александър Чаушев, който е купил въпросната къща, също отрича връзка на Борисов.
Още по темата
- Борисов за споразумението с Украйна: Малко като да си купиш фабрика на 9 септември
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Спорове - за марката "ДПС", Украйна и правната комисия. Но иначе - "оптимизъм"
- Кирил Петков: В ДБ мислят, че с разговори могат да разделят Борисов от Пеевски
- Борисов бил "оптимист" за кабинет, а в ИТН още чакали рамка за преговори
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни