Докато Русия хвърля още войски и нагнетява напрежението в Крим, президентът Обама залага на стратегията за изолация на Москва и търси превантивни мерки, за да не се завладява повече украинска територия, пише в. "Ню Йорк таймс". 

Работейки по телефона от овалния кабинет в Белия дом, той прозвъня съюзниците, реши да прати държавния секретар Джон Кери в Киев и одобри серия от дипломатически и икономически мерки, от които Русия "да я заболи".

"Направете демократична примка около Русия на Путин", призова сенатор Линдзи Греъм, републиканец от Южна Каролина. "Преразгледайте договора за ракетния щит", предлага сенатор Марко Рубио, републиканец от Флорида. "Отменете Сочи", твърдо заявява Майк Роджърс, републиканец от Мичигън и шеф на Комисията по разузнаването в Камарата на представителите на САЩ, визирайки планираната за лятото среща в руския град на групата на най-развитите страни Г 8, от която вече има призиви да бъде изключена Русия. Още по-остър е демократът-сенатор Ричард Дърбин от Илинойс, който зове: "Изритайте Путин от Г 8".

Руската окупация на Крим е кризисно предизвикателство пред президента на САЩ, каквото никога не е изниквало пред него в международните отношения. Затова се поставя и въпроса: "Достатъчно корав ли е Обама, за да надвие бившия офицер от КГБ Путин?" Това не е лека задача. Германската канцлерка Ангела Меркел заявила на Обама по телефона в неделя, че след разговора си с Путин не била сигурна дали той е в час с реалността. Той като че ли живее в друг свят, била казала тя.

Тази криза очевидно е съвсем различна от онези, които е виждал господарят на Белия дом. Сирия, Иран, Либия и Египет някакси бяха в нормалния коловоз. Но когато един стар ядрен враг се връща към Студената война, последиците изглеждат по-големи и обезсърчителни, а мненията за тях по-разнородни.

"Това е най-важният, най-трудният външнополитически тест през неговото президентстване", коментира Никълъс Бърнс, бивш заместник-държавен секретар от ерата на Джордж Буш-младши. "Обама е лидерът на НАТО и летвата пред него е много високо вдигната. Никой в Европа не може да се доближи до неговата власт. Това значи, че той трябва да води", пояснява Бърнс.

Обама дойде с малък външнополитически опит, пише по-нататък "Ню Йорк таймс" и описва как се е справял с Афганистан, ислямския радикализъм и т.н.

Сега обаче Кримската криза изправя президента на САЩ пред запалаха, която много напомня на онази, с която се сблъскваха неговите предци 40 години - геополитическа битка в сърцето на Европа. Първо проруското правителство, което вече падна, пренебрегна неговите закани за наказания, ако стреля по протестиращите, а сега Путин игнорира предупрежденията му да стои вън от Украйна.

С 6000 бойци Путин вече има пълен контрол в Крим. Не толкова значими фигури във Вашингтон призоваха Обама за военен отговор, но малко са онези, които искат той да продължи още повече натиска си върху Москва. Обама дори не използва лексиката на държавния секретар Джон Кери, както и на много сенатори осъдили политиката на Кремъл. Той се консултира с Меркел, както и с премиерите на Великобритания Дейвид Камерън и на Полша Доналд Туск през неделния ден. Стори същото и с членовете на Г 8. В тази група на най-развитите държави в света членуват САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Канада, Япония, Италия и Русия. На мнението за изваждане на Москва от този клуб се противопостави Берлин.

Като претегли възможностите за реакция, Обама предложи на Путин нещо, което може да се нарече "отбивка от пътя" и спаси имиджа им за излизане от кризата. Става въпрос за идеята за европейски наблюдатели, или както популярно се наричат "сини каски",  които да заемат мястото на руските бойци в Крим и да защитават рускоговорящите на полуострова от предполагаеми заплахи.

Съветниците на Обама смятат подобни заплахи за неоснователни и по-скоро като претекст и блъф от страна на Путин. Те не очакват, че той ще приеме изтеглянето на своите войски и заместването им с евронаблюдатели, което означава, че в кратки срокове Обама не може да се справи с окупацията на Крим. По-скоро според тях трябва да се вземат спешни мерки, за да не се разпространи руското настъпление и върху други източни територии на Украйна, което ще доведе до разцепването на страната на две. 

Някои специалисти съветват да се изостави твърдия тон, но да се спаси света от открита война между Украйна и Русия. Други обвиняват Обама, че е много пасивен. И припомнят, че миналата година вместо да нанесе въздушни удари по Сирия, той прие плана на Путин САЩ и Русия да работят заедно по унищожаването на химическите оръжия на Асад.

Голяма част от републиканците, които застанаха зад Обама при решението му за Сирия, сега смятат, че твърдата позиция е наложителна. Заявяват, че в Кримската криза става въпрос за същината на понятието "свобода" и за извоюваната трудно американска победа над тоталитаризма от времето на Студената война. И затова настояват за твърда реакция срещу Путин.

Засега Обама се фокусира не толкова върху незабавните действия, а върху това да се убеди, че Америка и нейните традиционни съюзници са в една лодка. През неделния ден по телефона президентът искаше да знае "какво правим", коментира топ съветник неговите разговори със световните лидери.

Официално администрацията на Белия дом заяви, че Путин си е направил лошо сметката и ще плати за това, независимо от действията на САЩ, визирайки обезценяването на рублата.  "Действията на Путин за решаване на проблемите, които наблюдаваме, отчетливо принадлежат на ХIX и XX век. Това обаче, което той трябва да разбере е, че от гледна точка на икономиката му, той живее в XXI век, в един взаимнозависим свят", обощи високопоставен специалист.