Българската ученичка Александра Петкова постигна исторически успех и донесе на България най-високото отличие до момента от престижния световен научен конкурс Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair).

Александра спечели първа награда в категория "Физика и астрономия“, както и специалната награда на името на Хауърд Робърт Хорвиц – отличие, присъждано за постижения във фундаменталната наука.

Тя току-що е завършила Националната природо-математическа гимназия (НПМГ), а нейният научен ръководител е Никола Каравасилев. Разработката ѝ разглежда ъгъла на вълновите следи, които оставят плавателните съдове върху повърхността на морето – и по-конкретно как и защо този ъгъл не е винаги постоянен, в противоречие с постулата на лорд Келвин.

Откритието отваря нови перспективи за практическо приложение, включително в областта на дистанционното наблюдение. Ъгълът на дирите може да се използва за изчисляване на скоростта и други параметри на движение на кораба, включително оценка на енергийните загуби.

Особено ценно е, че тази информация може да се извлече от едно-единствено изображение – например сателитна снимка или стоп-кадър от наблюдателна камера. Това има както научни, така и разузнавателни и военни приложения.

Александра Петкова представя Европейския съюз в ISEF, след като през 2024 г. спечели първа награда на EUCYS (European Union Contest for Young Scientists). Подготовката ѝ преминава с подкрепата на ИМИ-БАН и НП "Образование с наука“, съвместно с останалите български участници.

Най-младата българска ученичка на конкурса - Димана Праматарова, завоюва първата награда на ΜΑΘ, американско почетно общество за ученици и студенти, както и получи парична премия в размер на 1500 щатски долара.

Тя е единадесетокласничка в пловдивската Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" и за първи път участва в конкурса. Разработката й -  Squarefullness of Factorials of Polynomials, е техничен поглед върху един проблем от теорията на числата, касаещ степените на прости числа при разлагане на произведения от стойности на полиноми, отбелязват от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Научен ръководител е Мирослав Маринов, а двамата работят по тази тема от миналата година.  

Отлично се представиха на състезанието в САЩ и останалите две български представителки - Демира Недева и Александра Николова, допълват от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF) е най-голямото международно състезание по наука и инженерство за ученици в гимназиална възраст. Организирано от Society for Science, събитието предоставя платформа за млади изследователи от цял свят да представят своите проекти в областта на STEM (наука, технологии, инженерство и математика).

Тази година ISEF се проведе от 10 до 16 май в Greater Columbus Convention Center в Кълъмбъс, щата Охайо, САЩ. Участваха близо 2000 финалисти от над 60 държави, региони и територии, които се надпреварваха в 22 научни категории.