Късно снощи след откриването на Мюнхенската конференция по сигурността премиерът Кирил Петков се е срещнал с македонския си колега Димитър Ковачевски. За срещата научихме от македонското правителство, а нашето все още не. съобщило нищо за разговора.
Присъстващите изразиха задоволство от двустранното сътрудничество (билатералната соработка - както е на езиковата норма край Вардара) и активностите на работните групи и предложенията, които са се родили от тяхната работа, сочи прессъобщението на македонското правителство.
"Двамата премиери оценяват като позитивни работата на експертните групи и започнатата непосредствена комуникация за секторно сътрудничество за задълбочаване на отношенията и издигане на нивото на политически диалог, като изразиха надежда, че сътрудничеството и диалогът носят най-големи придобивки за гражданите и водят до решения за общо европейско бъдеще", съобщава пресцентърът на правителството в Скопие.
За започване на преговори на Република Северна Македония за членство в ЕС не се споменава.
Официална справка на Министерството на правосъдието, изготвена и предоставена специално на БГНЕС, показа, че македонските граждани продължават да кандидатстват за български паспорти.
Дори в годините, когато светът беше затворен от пандемията от коронавирус, през 2020 и 2021 г., броят на македонците получили българско гражданство е в пъти по-голям от този от предишните години.
Само през 2020 г. техният брой е над 9 хиляди души, а през 2021 г. е 7692 или близо половината от всички получили българско гражданство през тази година 15 167 души.
За сравнение в периода 2013-2019 г. между 1867 и 6193 македонци стават български поданици, но дори и тогава техният брой е много по-голям от броя на получилите българско гражданство от други държави.
За последните 15 години броят на македонците с български паспорт е 86 566 души, което е над половината от всички получили българско гражданство - 162 865 души. Македонските българи са над три пъти повече от представителите на следващата страна в списъка – Молдова.
Към днешна дата чакащите за издаване на указ за получаване на българско гражданство македонци са близо 3500 души.
Статистиката от последните 3 години категорично доказва, че македонците не се влияят от антибългарската истерия в РСМ и продължават да търсят българско гражданство.
Междувременно президентът на Руанда Пол Кагаме си пусна в туитър снимка с българския премиер Кирил Петков. Както самият Петков съобщи, той получил от Руанда ценни съвети за борба с корупцията.
Премиерът заяви пред журналисти в Брюксел, че в Руанда се намира най-голямото летище в Централна Африка, без да стане ясно какво има общо това с темата – както за корупцията, така и за оръжейните сделки.
След което сподели какво му е казал Кагаме за корупцията и борбата с нея:
„Виждам това, против което се бориш. Знаеш, че аз от 150-то място паднах на 52-о. (Очевидно Петков е имал предвид изкачване, а не падане – б.р.) В момента сме по-добри от България. Пътят, по който си тръгнал, е много верен. Не се вземат на прицел малките хора, които правят корупция. Вземаш на прицел големите босове. Защото всичко тръгва отгоре. Така че ме поздрави – явно е следял новините какво се случва в България.“
Още по темата
- Димитър Маринов - главен герой в новата коледна реклама на "Амазон"
- Северна Корея тества балистична ракета
- Посланици от ЕС попитали Борисов има ли вариант за правителство без Пеевски. Той си замълчал
- "Продължаваме промяната - Демократична България" ще сезира КС, иска цялостна проверка на резултатите от изборите
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни