Един от коалиционните партньори на „Продължаваме промяната“ - ПД „Социалдемократи“, ще предложи ограничаване на мандатите за кметове и общински съветници.

Предложението ще бъде внесено в парламента до средата на март. Целта е да се ограничат корупционни практики, съобщава БНР, като обаче не става ясно дали всички формации, съставляващи управленската коалиция го подкрепят, за да влезе то за обсъждане в Народното събрание, както изисква коалиционното споразумение.

„Това е изцяло инициатива на Политическо движение „Социалдемократи”, тя е коментирана в рамките на нашата коалиция на промяната, за което имаме подкрепата и на останалите членове на нашата коалиция. (…) Идеята е да се ограничат мандатите на кметовете на общини и на райони, без кметовете на населени места, а също и за общинските съветници“, поясни в интервю за радиото Елена Нонева, председател на „Социалдемократи” и основен получател на партийната субсидия след последните избори.

Очертават се две групи предложения – едната е кметовете и общинските съветници да имат два последователни мандата, последвани от прекъсване. Това е по-мекият вариант, защото предполага подновяване на кандидатирането след прекъсването. По-твърдият е избираемостта да се ограничава до два мандата. 

Днес дискусиите ще бъдат финализирани преди окончателно внасяне на предложение за промени. Предстои да се коментира дали това няма да ограничи избирателните права на кандидатите.

„До средата на следващия месец ние ще внесем това предложение в Народното събрание, да може да бъде обсъдено в рамките на коалицията и вече да се търси законодателна промяна“, уточни Нонева.

„Аз лично подкрепям идеята за мандатност, но аз съм по-голям привърженик на възможността да бъдат отзовавани кметове и общински съветници. Въпросът е по какъв начин да става това. В България има огромен проблем в местната власт“, каза и Настимир Ананиев от ПП, по време на дискусия на тема “Ограничаване на броя на мандатите на кметове и общински съветници".

„Отзоваването на кандидати сме мислили да се въведе, когато има електронно гласуване, по този начин всеки един избирател може да си свали доверието, дадено по време на избори и ако се стигне до висок процент от страна на избирателите, може да се стигне до оттегляне“, смята той.