Швейцарската прокуратура представи днес пред Федералния наказателен съд в Лозана обвинителния акт за пране на пари в процеса срещу банка "Креди сюис" (Credit suisse) и четирима обвиняеми, съобщи швейцарската агенция за финансова информация А Ве Пе (AWP). В документа изрично е подчертано, че мрежа от български трафиканти на кокаин старателно е избрала тази банка.
Федералният прокурор Люк Лемгрубер отправи остри обвинения срещу "Креди сюис", изтъквайки, че през 2004 г., когато банката установява връзки с мрежата, нейният бос Евелин Банев вече бил със съмнителна репутация. Само между 2005 и 2006 г. са били иззети 18,8 тона кокаин, оценяван на 30 милиона долара на тон, посочи той.
Разследването на българското правосъдие е установило, че мрежата старателно е подбрала "Креди сюис" и една австрийска банка, уточни прокурорът. В тези учреждения, които имали репутацията, че не контролират произхода на парите, работели българи.
След това обвинителят представи дейността на престъпната мрежа в няколко страни - България, Испания, Италия и Румъния - и произнесените присъди.
Според прокуратурата банката и нейна бивша служителка, която също е обвинена, не само са извършвали пране на пари, но и са възпрепятствали правосъдието.
Процесът срещу "Креди сюис" започна преди две и половина седмици пред Наказателния съд. Сред обвиняемите са двама българи, един швейцарски банкер и бившата сътрудничка на банката. Съдебните заседания ще продължат до края на февруари.
Банев, срещу когото не са повдигнати обвинения в Швейцария, бе осъден за наркотрафик в Италия през 2017 г., а след това и в България през 2018 г. за принадлежност към организирана престъпна група, участвала в трафик на тонове кокаин от Латинска Америка. Той се укриваше, но беше арестуван през септември в Украйна. България иска неговата екстрадиция с червена бюлетина от Интерпол.
БТА
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни