Общо 277 663 именници празнуват днес Стефановден, изчисли Дарик радио. От тях мъжете са 168 481, а жените - 109 182.
Името Стефан е едно от най-често срещаните в България, към края на 2014 г. общо 53 728 мъже носят това име. Сред именниците на Стефановден са и Стоян и Стояна. Името Стоян носят 49 667 души, а Стоянка – 23 567. При новородените за тази година името Стефан носят 406 момченца, а името Стефани - 211 момиченца.
Денят на Св. Стефан се чества на третия ден след Рождество Христово - 27 декември. Ето и кратка справка защо и как:
От времето на Апостол Павел насам всички наричат Св. Стефан пръв мъченик (първомъченик), защото е една от първите жертви за християнската вяра. Свети Стефан е първият християнски мъченик и първи служител (архидякон) в устройващата се Йерусалимска църква. В нея влизали хора от всички среди, като богатите предоставяли имотите си за подпомагане на общината, а Св. Стефан посочвал дейност и призвание на отделните й членове.
След Възнесението на Иисус Христос в Йерусалим числото на вярващите все повече се увеличавало. Дори мнозина от еврейските свещеници се обърнали към Христа. Това силно обезпокоило членовете на синедриона. Те започнали спор със Стефан, но не могли да противостоят на духовната сила и мъдрост, с която били изпълнени неговите думи, а Стефан правел и чудеса. Тогава те настроили срещу него народа, стареите и книжниците, като го обвинили, че хули Бога и Мойсеевия закон. Намерили се лъжесвидетели, които потвърдили техните думи. Повикали Стефан в синедриона.
Вместо да се защитава, той започнал да обвинява своите обвинители, че именно те непрестанно нарушават закона, макар да се хвалят с неговото изпълнение. Той припомнил всички благодеяния на Господа към еврейския народ: как той го спасил от тежкото египетско робство, чудесно го опазил сред пустинята, дал му закон, устроил за него скинията, а след това и храма, пращал му пророци и проповедници, които му възвестявали за Христа; как тоя избран народ нарушавал Божия закон, убивал пратените от него пророци и най-после изпълнил мярата на своите престъпления, като разпнал Христа.
„Твърдоглави и необрязани по сърце и уши - извикал Стефан, - вие всякога се противите на Светия Дух, както бащите ви, тъй и вие! Те убиха ония, които предизвестиха идването на Праведника, Чиито предатели и убийци станахте вие!”. Тези думи възбудили яростта на слушателите: те скърцали със зъби и сърцата им се скъсали от злоба.
А Стефан, изпълнен от Дух Свети, прекъснал речта си, погледнал на небето към открилото се пред очите му божествено видение и радостно извикал: „Ето, виждам небесата отворени и Сина човечески да стои отдясно на Бога!” Тогава всички се нахвърлили върху него и като го измъкнали вън от града в Йосифовата долина, около Кедърския поток, започнали да хвърлят камъни върху него.
А той се молил и казвал: „Господи Иисусе, приеми духа ми!” След това коленичил и извикал с висок глас: „Господи, не зачитай им тоя грях!” - и с тия думи починал. Преданието разказва, че Св. Богородица наблюдавала мъченическата му смърт и се молела за него.
Йерусалимската църква била първата реална християнска община, която била толкова справедливо изградена, че юдеите завидели и поради това убили Св. Стефан.
През 415 г. мощите на първомъченика Стефан били открити чрез чудно видение, което имал един свещеник. Те били поставени в Сионския храм в Йерусалим.
На този ден според БПЦ празнуват всички с имената Стефан и Стефка и производните им: Стефи, Стефко, Стефанка, Стефания, Фани, Теки, Венчо, Венцислав, Венцислава, Стамен, Стан, Стамена, Станчо, Станимира, Станислава, Стане, Цако, Цанко, Цано, Цанчо, Цанка, Стою, Стоян, Стояна, Стоичко, Шон, Шона.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни