Гражданите на Беларус са одобрили страната им да се откаже от статута си на неядрена държава и да може да приема за постоянно ядрени оръжия и руски военни части. Това показват резултатите от проведен вчера в страната референдум за конституционни промени. Част от измененията засилват властта на президента Александър Лукашенко.

Допитването беше проведено, докато в съседна Украйна продължава инвазията на руската армия, а на беларуско-украинската граница се очакват преговори между воюващите страни, отбелязва агенцията, цитирана от БНР. 

Ръководителят на беларуската Централна избирателна комисия Игор Карпенко обяви, че малко над 65% от участвалите в референдума са гласували в полза на поправките, а малко над 10 на сто - срещу тях, съобщават руски информационни агенции. Според Карпенко избирателната активност е била близо 79%.

За да влязат в сила, измененията трябва да бъдат одобрени от над половината гласували при участие в гласуването на над 50 на сто от гласоподавателите.

Минск съобщи, че на по време на изборния ден са били задържани 800 души за "нарушаване на обществения ред".

"Около 800 души са задържани за различни нарушения на обществения ред в цялата страна. В момента тече проверка, за да се даде правна оценка на действията им", се казва в съобщението на вътрешното министерство.

Президентът Лукашенко, който е на власт от 1994 ч., обеща референдума след протестите при преизбирането му през 2020 г.


ЕС: Промените консолидират властта на Лукашенко

Условията, при които е проведен референдумът в Беларус, на са условията за демократичен процес за конституционни реформи, се казва в изявление на върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел.

„Станахме свидетели на мащабни измами по време на последните президентски избори и нищо не сочи за подобрения в избирателната система. Както се посочва в междинния доклад на Венецианската комисия, предложените промени в конституцията предоставят на Лукашенко допълнителни инструменти за по-нататъшно консолидиране на властта му“, изтъква дипломат номер 1 на Европа.

Същевремевво заличаването неядрения статут на Беларус е друг тревожен елемент. ЕС категорично осъжда най-строго участието на Беларус в продължаващата агресия срещу Украйна и ще насочи действията си към онези лица в Беларус, които сътрудничат в нападението.