През следващите няколко дни ще имаме готовност да кажем, че всички технически параметри на Плана за възстановяване и устойчивост са постигнати, каза тази вечер във Варна премиерът Кирил Петков, който посети Центъра за подкрепа на бежанците от Украйна в Двореца на културата и спорта.
Той уточни, че е разговарял с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. По думите му тя е изразила недоумение от излязлата у нас информация, че управляващите не се справят и го е уверила, че страната ни се движи с перфектна скорост.
Нека никой да не се упражнява с политическа реторика на база на фалшиви новини, допълни Петков. Той призова, който иска да знае как стоят нещата реално, да се чуе с Европейската комисия.
Премиерът коментира още, че няма как страната ни да плаща милиони евро на Русия за ремонт на самолети. По думите му трябва да се видят и други възможности, като най-важното за България е пилотите ни да не губят летателната си способност.
Петков допълни, че се надява при предстоящото посещение на секретаря по отбраната на САЩ Лойд Остин да се коментира и тази тема. Страната ни ще получи своите F-16, но дотогава пилотите ни трябва да могат да летят с тях, посочи Петков.
Същевременно в Букурещ, където е на посещение, президентът Румен Радев заяви, цитиран от прессекретариата си, че иска правителството да разбере възможен ли е ремонтът в Русия на самолетите ни МиГ-29. Точното изречение е:
"Държавният глава призова българското правителство и Министерството на отбраната за неотложни мерки и яснота ще могат ли да поддържат дотогава изтребителите Миг-29 в Руската федерация или ако това не е възможно, с подкрепата на друга или партньорска държава."
Задочният отговор на Кирил Петков в оригинал:
"Няма как МиГ-овете да се ремонтират в Русия! Това няма как да се случи в момента - да изпращаме стотици милиони към Путин. Това е пълна абстракция. Сега въпросът е какво правим така, че българското небе да бъде с достатъчно закрила, как се координираме с Алианса и какво правим, че българските пилоти да запазят своите способности да летят и със самолетите, които в момента имаме, дали има други места, където те могат да бъдат ремонтирани.
Но идеята в момента през някакви вторични компании да изпращаме тези самолети към Русия е пълен абсурд".
В отговор на въпрос има ли нужда от засилване на сигурността по границата ни премиерът Кирил Петков каза, че вече е ясно, че вместо конструктивен диалог с Руската федерация имаме вражеска страна, която атакува друга славянска държава. Това е факт и не може да се игнорира, посочи Петков и допълни, че оттук нататък трябва заедно с НАТО и Европейския съюз, като едно, да имаме координирана стратегия на базата на новата опасност.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни