Западът опитва да направи от Черна гора и Северна Македония инструменти в антируската игра. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за асоциацията "Наше кино", публикувано на сайта на руското външно министерство, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

Има поразителна промяна между това, което черногорците и македонците чувстват към Русия, и това, което техните политици са принуждавани да правят от Брюксел, ЕС и НАТО. Това е опит за превръщането им в "инструмент" в антируската игра", каза той.

По думите му това е "същото, което са опитали да направят и от Украйна и от редица други източноевропейски страни". Той добави, че преди това Западът е подхранвал русофобски настроения в тези две страни.

Лавров оцени положително решението на Архиерейския събор на Сръбската православна църква (СПЦ) да върне в състава си Църквата в Северна Македония.

"Оценявам това (възстановяването на ехаристийното общение между сръбската и македонската църква) единствено положително. Смятам, че това е разумно решение на СПЦ и на патриарх Порфирий", каза той в интервюто за асоциация "Наше кино".

Според министъра "това е достоен отговор на интригите, които плете Константинополският патриарх".

"Той се опита завинаги да погребе всякакви отношения между другите православни църкви, преди всичко между сръбската и македонската, каза Лавров. - Този провокационен замисъл беше осуетен."

Ръководителят на руското външнополитическо ведомство нарече мъдро решението за възстановяването на евхаристийното общение между сръбската и македонската църква.

"Това позволява да бъде възобновено евхаристийното общение с Руската православна църква, от което ние сме заинтересовани. Убеден съм, че това ще послужи за благото на православието", каза Лавров.

Лавров започва утре от Египет обиколка из Африка в търсене на съюзници, докато страната му се бори с международната изолация заради нашествието в Украйна, предаде Ройтерс.

След срещата си в Кайро с членовете на Арабската лига руският пръв дипломат ще посети Етиопия и Уганда, които са в обтегнати отношения със Запада, а също Република Конго.

Египет поддържа тесни стратегически и икономически отношения с Русия, от която купува пшеница и оръжия, а допреди войната приемаше и руски туристи. Тази седмица руската държавна корпорация Росатом започна отдавна отлаганото изграждане на първата АЕЦ в Египет - най-големият двустранен проект след построяването на Асуанския язовир през 1970 г.

Дипломати казаха, че няколко западни държави са приканили Египет и членовете на Арабската лига да не приемат руската версия за събитията в Украйна. Отношението на Запада към войната в Украйна среща ограничено одобрение сред арабските и африканските страни, припомни за Ройтерс Х. А. Хелиър от британския мозъчен тръст "Роял юнайтед сървисис инститют". 

Все пак за Египет отношенията със САЩ остават водещи и в унисон със западната позиция Кайро наскоро отказа да приеме най-малко една руска доставка с жито, за което Украйна каза, че е откраднато от окупираните територии, отбеляза информационната агенция.