Част от кейовата стена в лесопарк „Росенец“, известен като кеят към имението, ползвано от почетния председател на ДПС Ахмед Доган, е изградена без строителни книжа.
Това са установили от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) след извършена проверка по документи и на място по разпореждане на министъра на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов - обявиха оттам.
От ДНСК не са открили строителни книжа в община Бургас, нито искания за издаване на разрешение за строеж за преустройство и удължаване на хидротехническо съоръжение "Кейова стена", изградено в акваторията на Черно море, подчертават оттам.
Припомняме, че сигнал за незаконното удължаване на кея подаде в края на миналата година (до МВР) депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Според него през последните 5 години, когато кеят нарасна с 3995 кв. м, в незаконното му узаконяване са участвали бившият областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов и колегите му в кабинета "Борисов" 3 - министрите на транспорта и регионалното развитие Росен Желязков и Петя Аврамова, заместник-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, директорът на СГКК Бургас и няколко нотариуса.
Преди това пък и прокуратурата бе констатирала: "пристанището за лодки и яхти, е без одобрен инвестиционен проект, без документи за експлоатация, без разрешения. Липсват документи и разрешения за строеж и за няколко постройки на територията на имота извън основната сграда на комплекса. Като не стана ясно какво последва от тази констатация.
Сега от ДНСК поясняват:
С изменение на кадастралната карта през 2020 г. площта на кейовата стена е увеличена от 1029 кв. м на 5838 кв. м съгласно предоставените кадастрални скици. Според тях обектът се води поземлен имот. От Службата по геодезия, картография и кадастър в Бургас е издадена скица на имота, предназначен за пристанище, с вписан собственик "Хермес Солар" ООД (фирмата построила и де факто собственик на "Догансарая", б.р.), съгласно констативен нотариален акт от 2020 г. В него е записано, че имотът се състои от две основни части – северна и западна, изградени на два етапа в акваторията на Черно море през 70-те и 80-те години на ХХ век.
При проверката на място от ДНСК е установено, че обектъ представлява стоманобетонна подпорна стена – вълнолом и стоманобетонен кей с "Г" образна форма. Приблизителната дължина на съоръжението е 280 метра и се състои от северна част с приблизителна дължина 175 м и западна - с приблизителна дължина 105 м.
От огледа на място става ясно, че около 50 м от северната, дългата част на кейовата стена, е старо строителство. Бетонът е обрушен и на места има оголена, силно корозирала армировка. Върху нея е положена нова бетонова настилка. Новото строителство е цялата къса част и около 125 м от дългата част на кейовата стена. Това се потвърждава от кадастралните скици и от сателитните снимки. За новото строителство не са открити необходимите строителни книжа, включително разрешение за строеж.
В следствие на проверката ДНСК ще възложи на външни специалисти извършване на подробно обследване обхващащо и подводната основа на стената. "Въз основа на данните от обследването ДНСК ще предприеме последващи законосъобразни действия по случая", посочват от строителния контрол, без да уточняват какви.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни