47-ото Народно събрание, което от днес официално е в историята, след като президентът Румен Радев издаде указ за разпускането му, заработи на 13 декември миналата година. То често бе критикувано от опозицията, че не върши никаква работа - че не се приемат закони, а само се правят лишени от смисъл изслушвания.
Какво точно свърши този парламент, обобщава справка, публикувана днес на сайта на НС от дирекция "Пленарни заседания, парламентарен контрол и финални текстове" на Народното събрание и парламентарния пресцентър.
Законодателна дейност
По време на мандата си 47-ото Народно събрание е приело 84 закона, 122 решения и една декларация.
Парламентът е имал 99 пленарни заседания, като 9 от тях са били извънредни.
В 47-ото Народно събрание са постъпили общо 214 законопроекта, като 131 от тях са внесени от народни представители. По време на мандата в парламента са постъпили 195 проекторешения, от които 181 от народни представители, както и 3 проекта за обръщения и декларации.
През третата си сесия (от 4 май до 29 юли 2022 г.) 47-ото Народно събрание е провело 40 пленарни заседания, четири от които извънредни. През този период депутатите са приели 47 закона и едно решение.
Парламентарен контрол
В 47-ото Народно събрание са зададени 2374 въпроса и са отправени 108 питания. Парламентарен контрол е провеждан в 25 пленарни заседания за петъчния парламентарен контрол и в едно извънредно пленарно заседание за парламентарен контрол. Блицконтрол е провеждан в 9 заседания като са зададени 85 въпроса от народни представители от всички парламентарни групи.
Използваното парламентарно време за осъществяване на контролната функция на Народното събрание за мандата е 141 часа и 07 мин.
В този период използваните форми на парламентарен контрол са въпроси и питания, блицконтрол, разисквания по питане, изслушване и вот на недоверие. Проведени са 18 изслушвания по чл. 110 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, три разисквания по питания и е гласуван един вот на недоверие, който е успешен.
От зададените въпроси с писмен отговор са 1840, а 534 – с устен. При питанията 62 са били с писмен отговор, а 46 с устен. Отговорено е на 1968 въпроса и на 74 питания, а 101 въпроса и 4 питания са оттеглени.
Най-много въпроси и питания през мандата са били внесени от народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС - 928 въпроса и 40 питания. От ПГ на „Демократична България” са отправили 554 въпроса и 12 питания; от ПГ „Продължаваме промяната“ – 315 въпроса и 12 питания, от ПГ на ДПС – 217 въпроса и 9 питания; от ПГ на партия „Възраждане“ – 133 въпроса и 34 питания; от ПГ „БСП за България“ – 139 въпроса и едно питане и от ПГ на „Има такъв народ“ – 110 въпроса и едно питане.
През третата сесия са зададени 715 въпроса и 15 питания, имало е 6 изслушвания и едно разискване по питане.
Парламентарен контрол е провеждан в 10 петъчни пленарни заседания и блицконтрол – в три пленарни заседания като са зададени 25 въпроса. Използваното парламентарно време за осъществяването на контролната функция на Народното събрание е 53 часа и 28 минути.
От зададените въпроси 623 са с писмен отговор, а 92 – с устен. Отговорено е на 552 въпроса, а 26 са оттеглени.
От отправените питания 9 са писмени, а 6 – устни. Отговорено е на 7 питания, а две питания са оттеглени.
Най-много въпроси и питания през третата сесия са били внесени от народни представители от ПГ на „Демократична България”, които са отправили 234 въпроса и две питания. От ПГ на ГЕРБ-СДС са задали 171 въпроса и 7 питания, от ПГ „Продължаваме промяната“ – 173 въпроса и 2 питания, от ПГ „БСП за България“ - 51 въпроса, от ПГ на партия „Възраждане – 48 въпроса и две питания, от ПГ на „Има такъв народ“ – 36 въпроса, от ПГ на ДПС – 11 въпроса и 2 питания.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни