Решението на Русия да спре настъплението си срещу металургичния комбинат "Азовстал" в Мариупол цели да освободи част от войските, които да бъдат предислоцирани на други места в Източна Украйна. Това смятат от британското военно министерство, предаде Асошиейтед прес, информира БТА.

Ведомството публикува оценка на военното разузнаване на Великобритания, според която "пълномащабно нападение по суша от страна на Русия срещу завода вероятно ще доведе до много жертви от руска страна и допълнително ще намали боеспособността на нейните сили". Артилерийският обстрел и сраженията продължават в Донбас. Русия опитва да напредне към няколко малки населени места в Донецка и Луганска област.

Министерството също така заяви, че по-ранните загуби все още се отразяват на руските военни, които сега са принудени да изпращат повредената си бойна техника обратно в Русия за ремонт, докато се опитват да възстановят изчерпаните си ресурси.

Въоръжените сили на Русия трябва да установят пълен контрол върху Донбас през втория етап от "специалната военна операция" в Украйна. Това обяви в петък заместник-командващият войските на Централния военен окръг генерал-майор Рустам Минекаев, цитиран от ТАСС.

По думите му контролът над южните райони на Украйна ще даде на Русия още един излаз към Приднестровието.

"Контролът над Южна Украйна е още един излаз към Приднестровието, където също има доказателства за потискане на рускоезичното население. Очевидно е, че ние сега воюваме с целия свят, както беше по време на Великата отечествена война, когато цяла Европа, целият свят беше срещу нас. И сега е същото, те никога не са обичали Русия", каза той като повтори добре известните опорни точки на Москва.

Русия планира да си осигури сухопътен коридор между Донбас и Кримския полуостров, който анексира от Украйна през 2014 г., каза още той, предаде Ройтерс.

Тези думи сякаш потвърждават, че Русия се стреми да завладее и Одеса - голямото украинско пристанище и третия по големина град в страната, отбеляза Франс прес.

Според Минекаев контролът над Южна Украйна ще помогне и на проруските сепаратисти от Приднестровието, които контролират тази молдовска територия, граничеща със Западна Украйна, от 1992 г. насам. Там вече има руски военен гарнизон.

Кремъл представя офанзивата си в Украйна, започнала на 24 февруари, като "операция за защита на рускоезичното население".