Къде виждате държава?
Така Иван Гешев отговори днес на журналистически въпрос във връзка с конституционното питане на Крум Зарков - че прокуратурата със свръхправомощията си контролира цялата държава.
Вместо коментар Гешев насочи темата към войната по пътищата, като изреди последните тежки инциденти.
От две години говорим, прокуратурата, че това вече е един социален проблем. Бих го нарекъл социална епидемия... (всъщност главният прокурор представи предложения в НК да се включи и доживотен затвор при катастрофа от пиян, дрогиран или с много превишена скорост, б.р.)
Гешев не пропусна да каже, че...
... Няколко парламента, министри се занимаваха с хладилника в държавното жилище, което е държавна собственост (явно имайки предвид прословутия мултитемпературен охладитела за хиляди левове, след като по времто на ГЕРБ той бе настанен в резиденция Бояна) и с дипломата ми отпреди 30 г.
Но никой не се занимава с реалните пробреми на българските граждани."
Той включи в темата отново и голямата си болка - за закриването на спецправосъдието, което било "най- ефикасното оръжие срещу престъпността, корупцията организираната престъпност, тероризма... " (напомняме, че специнституциите нямат нито една осъдителна присъда срещу министър или зам.-министър - единствената срещу Румен Овчаров, бе отменена от ВКС, б.р.).
"Плодовете от това ги берем и ще ги берем", заплаши още главният прокурор, като така и не стана ясно как закриването на спецпрокуратурата се отнася към безобразията по пътищата от пияни или дрогирани водачи - те никога не са й били подсъдни.
Но добави и че "наркотиците заливат децата ни". Той попита - и да сте чули напоследък да има една успешна реализация срещу наркотици? (такава има дори вчера от СДВР с килограм заловена дрога в района на 6-о РПУ, б.р.)
Главният прокурор напоследък е много активен по темата с пътната безопасност, като участва в различни форуми, откъдето призовава за единение на властите. Но не участва в нито една инициатива с МВР - и обратното.
Той не порпусна да каже, че един служебен министър е за два месеца и все пак по повод конституционното питане коментира, че имало "смесване на правомощия" - тъй като от една страна били правомощията на главния прокурор по надзора за законност от друга - на отделните прокурори.
Всъщност Зарков пита точно това:дали волята на бащите на конституцията се разбира правилно, щом един път пише, че главният ръководи всички прокурори, а в следващия член - че те упражняват всякъкъв вид надзор за законност в държавата.
Той каза, че не това било важното и нямал притеснения. Работата била, че българските институции не работят, а целта на питането до КС е никой да не ги пита - в случая прокуратурата, защо не работят. Прокуратурата била единствената преграда пред произвола и в защита на българските граждани.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни