Американската компания Microsoft е внесла интересна молба за патент - устройство с гъвкав екран, което може да се сгъва в двете посоки, съобщи Digital Trends.
Сгъваемите смартфони и таблети на пазара до момента се сгъват или навътре - Fold серията на Samsung, лаптопите на Lenovo, или навън - сгъваемите смартфони на Huawei. Особено при смартфоните, това налага наличието на втори екран.
Последният Samsung Galaxy Fold например има гъвкав екран от вътрешната си страна, т.е. се сгъва като книга, а в едната половина на другата страна на корпуса е налице стандартен пълноразмерен смартфон дисплей. Това обаче означава, че към цената на устройството трябва да се добави още един панел, който е сред най-скъпите части.
Сгъваемият Huawei Xs пък оставя екрана навън - но така по-крехкият гъвкав дисплей е под постоянен риск от счупване.
Вместо който и да е от тези варианти, Microsoft предлагат дисплей с панти, които могат да ротират на 360 градуса. Това означава мигновено да минаваме от таблет към смартфон, или от много голям таблет към по-малък. Също така батерията се натоварва по-малко от решенията на Samsung, защото не трябва да зарежда два дисплея.
Microsoft представи устройство с 360-градусови панти преди 2 години - Surface Duo - но то бе определено разочароващо. Първо, вместо гъвкав дисплей, този таблет имаше два екрана, с ясно разделение между тях. В добавка батерията и софтуерът не бяха впечатляващи, а хардуерът - старичък за устройство за над 1000 долара.
Дизайнът им може да реши и проблемът с видимата сгъвка на гъвкавите дисплеи - той включва по-широко пространство около пантите, така че екранът да може да се сгъне плавно, а не плоско.
Разбира се, като всеки патент, от получаването му до реалното устройство могат да минат години.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни