Руският президент Владимир Путин каза на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган днес, че Турция е най-надеждният маршрут за доставка на газ до ЕС и предложи в Турция да бъде изграден център за газови доставки, предадоха Ройтерс и ТАСС, цитирани от БТА.
На двустранните разговори в Астана, Казахстан, които се провеждат в рамките на срещата на върха на Конференцията за взаимодействие и мерки за укрепване на доверието в Азия Путин каза, че енергийните доставки от Русия за Турция се изпълняват в пълен обем и в съответствие със заявките.
Путин смята, че предложеният за създаване газов хъб в Турция може да стане платформа за определяне на цената на синьото гориво, което ще изключи политизирането на този въпрос.
По време на работата на този хъб, който можем да създадем заедно, разбира се, той ще бъде платформа не само за доставки, но и за определяне на цената, защото това е много важен въпрос – въпросът за ценообразуването“, отбеляза руският държавен глава на разговорите с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган.
Днес тези цени са прекомерни, лесно бихме могли да ги регулираме на нормално пазарно ниво, без никакви политически нюанси, каза Путин.
Той обърна внимание на извършения, по думите му, опит за саботаж на газопровода "Турски поток", отбелязва ТАСС.
Руският държавен глава посочи, че благодарение на твърдата позиция на Ердоган е станало възможно реализирането на проекта "Турски поток", в резултат на което маршрутът за доставки на руски газ за Европа през Турция вече е най-надежден.
Путин каза още, че първият енергоблок на АЕЦ "Аккую" може да бъде пуснат навреме за 100-годишнината на Турската република, която е догодина, допълва ТАСС.
Нашите колеги от правителствата и компаниите, които се занимават с практическа работа, изпълняват всички планове. Това се отнася и за инвестиционния процес и за изграждането на АЕЦ "Аккую". Работата върви по план", каза руският лидер.
Среща с емира на Катар
Емирът на Катар и Путин обсъдиха днес украинската криза и нейното въздействие върху енергийните пазари по време на среща в кулоарите на срещата на върха в Казахстан на няколко регионални организации, съобщиха от кабинета на емира, цитирани от Ройтерс.
Шейх Тамим бин Хамад Ал-Тани и Путин обсъдиха и въздействието на конфликта върху продоволствената сигурност, както и ситуацията в Либия, Сирия и ядрените преговори с Иран, добавиха от офиса на катарския емир.
Срещата беше замислена като опит за успокояване на напрежението между Русия и Катар, което нарасна след избухването на украинската криза по-рано тази година, каза източник, запознат с преговорите, пред Ройтерс в сряда.
Катар, който е сред големите износители на втечнен природен газ, търси до голяма степен неутрална позиция по отношение на конфликта, но действията на арабската държава от Персийския залив, включително неотдавнашните й критики за анексирането на украинска територия от Русия, раздразниха Москва, допълва източникът на агенцията.
Катар "има нужда от сърдечни отношения с Русия и другите страни в региона", за да продължи да играе ролята на посредник в конфликта, каза източникът.
По-рано в четвъртък шейх Тамим заяви, че Катар има силни и исторически отношения с Русия, съобщи Ал Джазира.
"Емирът на Катар подчерта подкрепата за всички международни и регионални усилия за намиране на незабавно мирно решение на украинската криза и потвърди необходимостта от зачитане на суверенитета на държавите", се казва в изявлението на канцеларията на емира.
Още по темата
- Киев обвини Русия в екзекуция на петима украински военнопленници
- Вече и открито: унгарската петролно-газова група МОЛ иска да купи "Лукойл"
- "Фицо каза "не". Киев обвинява Словакия, че се облагодетелства от руския газ
- Кораб в Керченския пролив изпрати сигнал за бедствие заради липса на храна и заплати
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни