"Трябва задължително да има текст, който да е между това да бъде информативен и да предвижда административно наказание - глоба, когато пациентите не успеят да се впишат в общия процес на поставяне на правилната диагноза."

Това обясни в понеделник пред БНР доц. д-р Антон Тонев, депутат от ПП, председател на здравната комисия в Народното събрание.

"Понякога са възможни подвеждания, понякога пациентът иска да ни подведе в посока, която предварително си е съставил", аргументира се Тонев във връзка с предложението за подобно законодателно изменение, направено от д-р Александър Симидчиев от ДБ.

По думите му в някои моменти лекарят е изправен пред предизвикателството "да разплете всеки отделен случай и да вземе най-правилните решения".

"Възможни са подвеждания, обсъждани са възможности, в които не толкова с наказателна отговорност, но със законов текст да бъде посочено какви са точно правата на пациентите, които търсят медицинска помощ, особено спешна помощ", каза още Тонев.

Според него "малките отклонения" в обясненията на пациента не създават проблеми и лекарите са подготвени за тях.

"Предложението на д-р Симидчиев и това, което сме обсъждали, са случаите, когато някой преднамерено, с определена цел иска да наведе разговора в друга посока", добави той.

„Промените са свързани с правата и въвеждането на задължения на пациентите. Например едно от задълженията ще бъде да съобщават данни за своето състояние, които да са истина. Ще има и забрана за влизане на въоръжени лица в медицинските пунктове“, обясни някои от идеите си вчера по бТВ д-р Симидчиев.

Той допълни, че готвените промени, които са насочени и към това да бъде прекъсната агресията спрямо медиците, вече са одобрени от коалицията, като предстоят разговори и с опозиционните партии в Народното събрание.  Тонев днес потвърди, че сред коалиционните партньори има добра комуникация за сектор "Здравеопазване".

Шефът на здравната комисия не можа да се ангажира с някакви подробности как точно вижда налагането на наказанието, нито колко да е подобна глоба. Тепърва щяло да се уточнява, трябвало първо да има разговори с юристи. 

Според него в средата на юли можело да има вече окончателни текстове по този въпрос.

Тонев коментира и проблемите около старта на е-направлението. Те се появиха само при един от доставчиците на услуги.

"В момента законът не може да се използва за ситуация, с която да угасим нововъзникнал пожар", каза председателят на здравната комисия.

В петък министърката на здравеопазването Асена Сербезова се оплака, че няма механизъм, по който да бъде санкциониран некоректният доставчик.

"В този договор (подписан преди повече от 2 години между "Информационно обслужване" и частните доставчици) е можело да бъдат посочени условия, ако се допуснат до недобри практики, това да води до неустойки и наказания за всяка една от страните", смята той.

"Болница "Пирогов" има хронични проблеми", каза още Тонев по повод лошото финансово състояние на най-голямото спешно лечебно заведение. В петък стана ясно, че ще бъде назначен прокурист, който да започне оздравяване на болницата и да се опита да предоговори задълженията към големите доставчици, за да не изпадне "Пирогов" в състояние на декапитализация.

Обсъждат се законови промени в основните закони относно работата на лечебните заведения, добави председателят на здравната комисия на НС.

"Дължим на нашето общество публичен разговор какви причини са довели до недоброто състояние на лечебните заведения. Сега е моментът да отворим тези закони и да се опитаме да наложим нови модели за финансиране и менажиране на нашата здравна система - преминавате от клинични пътеки към диагностично-свързани групи. Дълги години не е налагана сериозна реформа, натрупани са доста проблеми, на които в момента обемът е значителен и имаме нужда от реформа", смята той.