И днес след цял ден дебати парламентът не успя да си избере председател. Опитите ще продължат на утрешното заседание.
Рано сутринта депутатите проведоха гласуване, което бе неуспешно.
След дълго заседание на председателския съвет парламентарните групи не постигнаха консенсус около това кой да е председател на 48-ото Народно събрание и възобновиха пленарното заседание. Тонът на изказванията бе осезаемо по-спокоен и конструктивен.
"Не се стигна до някакъв консенсус. Връщаме се в зала да продължим процедурата. Аз предложих различни варианти на това функцията да се изпълнява на ротационен принцип".
Това каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов след края на председателския съвет.
В началото на подновеното заседание Кирил Петков заяви, че критериите на "Продължаваме промяната" включват предишен опит като председател или зам.-председател. Според него избраният трябва да не е конфликтна личност и с високо обществено доверие.
"Всяка група да помисли или да предложи един или двама кандидати от друга политическа сила", предложи още Петков.
Според него само така могат да се затворят червените линии, които са станали пропасти.
Десислава Атанасова (ГЕРБ) разказа, че е предложила "да се обединим, да търсим съгласие по други критерии, обективни, извън политическата логика". Едно от нейните предложения е било първата и втората политическа сила оттеглят своите кандидати и да се избере номинацията на третата - Йордан Цонев (ДПС). Това предложение обаче не събрало мнозинство.
Атанасова предложи да се избере най-възрастният депутат и това да е единствения критерий. Той ще бъде подпомаган от заместници, които да водят заседанията. Според нея това донякъде ще отговаря на Конституцията.
Асен Василев отговори, че според Конституцията най-възрастният открива заседанието, но след това парламентът избира председател.
"За нас е важно председателят да има опит и да ръководи ефективно парламента в краткия му живот. В тази зала има хора с този опит", каза Василев.
Според Василев лесно може да се прецени кой е "неконфликтен" и "няма да взривява залата", което автоматично дисквалифицира него самия като кандидат.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов предложи друг критерий - хора, които нямат политически опит.
"Да не предизвикват реакция - този не. Да предизвикват реакция - този кой е", обясни Костадинов.
"Възраждане" оттегли Петър Петров, защото според Костадинов той е политическа фигура.
Лидерката на БСП Корнелия Нинова заяви, че това, което парламентът предлага е "позор".
"Това е най-тежкият удар върху парламентарната република и партийната система. Ние наливаме масло в огъня на онези, които искат да приключат с многопартийната система", каза Нинова.
Според нея въпросът е "ставаме ли съучастници в този процес или намираме съгласие". И отново повтори, че няма бюджет, за да "преведем хората през зимата".
Нинова имала усещане, че "има съгласие за избори". Според нея не можело да се стигне до съгласие, защото някой се опитва отново да пакетира ГЕРБ, БСП и ДПС като статукво. Обвинението ѝ беше към "Продължаваме промяната".
"Не сме яли бой 6 години от задкулисието, за да позволяваме на някой, освен да ни открадне програмата, да ни открадне и образа", каза Нинова, обръщайки се към депутатите от ПП.
Тя заяви, че социалистите са били склонни да оттеглят Кристиян Вигенин като номинация за председател на НС, но впоследствие се е оказало, че съгласие около най-възрастния със заместници от всички партии няма и затова няма да го направят. Според Нинова Вигенин отговаря на всички критерии.
Кирил Петков отговори:
"За пръв път виждам едно нормално говорене в парламента, една култура на изслушване. Идеята за прозрачност е най-демократичната, не трябва да се притесняваме. Показваме нова политическа култура и това е промяна".
Нинова отвърна, че най-острият тон в залата са държали помежду си от "Продължаваме промяната" и ГЕРБ. Според нея добрият тон няма никакво значение, ако накрая няма резултат.
Лидерът на "Български възход" Стефан Янев заяви, че консенсусът в залата се получава трудно. Според него на председателските съвети се е получил диалог. Конструктивизмът обаче липсвал в предложенията, които се чуват в зала.
Хамид Хамид (ДПС) заяви, че е направена първа крачка - "да започнем да си говорим".
"Така не можеше да продължава. Тази криза сякаш ни помогна да открием другото си аз. Аз съм оптимист, че ние ще намерим решение, длъжни сме", каза Хамид.
И допълни, че ДПС продължава да поддържа кандидатурата на Йордан Цонев, защото има огромен парламентарен и житейски опит.
"Без избор на председател ние дори на избори не можем да отидем", каза Росен Желязков (ГЕРБ).
Настимир Ананиев призова всички партии да предложат своите критерии.
"Единственият критерий е да е народен представител и нищо друго", каза съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов, позовавайки се на Конституцията.
Асен Василев поясни, че конституционният критерий се е оказал недостатъчен. И допълни, че от ПП не предлагат формални критерии, а дискусия.
Тома Биков (ГЕРБ) добави, че според него проблемът не е в това, че няма неподходящи хора.
"Не можем да изберем председател, защото всяка от партиите не може да гласува за кандидат на другата партия. Това е политически проблем. Не търсим най-подходящия кандидат, а избираемия кандидат. Това е политически разговор", каза Биков.
И допълни, че ако се създаде някакво мнозинство, то би могло да преразгледа впоследствие и председателското място.
"Трябва да има технически критерий, за да е ясно, че аз не съм гласувал за кандидат на "Продължаваме промяната". Има достатъчно възможности", каза Биков.
Според съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов проблемът не е просто в една или друга личност.
"Въпросът е в политизирането на процеса. Това е, което блокира партиите. Има голямо фрагментиране.
Ние предложихме няколко варианта на база на ротация като идеята за споделяне на власт. Да се разхвърля властта. Това трудно става в една персона. Трябва да търсим вариант, който да обедини 240 депутати, за да не бъде никой в риск да бъде атакуван, че се е събрал с еди-кои си.
Има някакво движение напред, да се надяваме, че ще има политическо решение", каза още Иванов.
След кратка почивка Десислава Атанасова (ГЕРБ) направи предложение за прекратяване на дебатите по процедурните правила. Това предложение бе прието. След това проектът за решение за тези правила също бе приет.
В крайна сметка се стигна до гласуване. ДПС поддържаше Йордан Цонев. "Възраждане" предложи Цвета Рангелова. Нинова заяви, че БСП продължава да поддържа Вигенин.
Резултатите от гласуването бяха следните:
Йордан Цонев - "за" 102, "против" 66, "въздържал се" 57;
Кристиян Вигенин - "за" 74, "против" 7, "въздържал се" 144;
Цвета Рангелова - "за" 27, "против" 86, "въздържал се" 112.
Стигна се до балотаж, при който резултатите бяха следните:
Йордан Цонев - "за" 102, "против" 67, "въздържал се" 56;
Кристиян Вигенин - "за" 73, "против", 11 "въздържал се" 141.
Така председател на 48-ото Народно събрание отново не бе избран. А "първото" му заседание продължава утре.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни