Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви днес, че двамата британци и един мароканец, осъдени вчера на смърт в т. нар. Донецка народна република (ДНР), са извършили престъпления на територията на отцепилото се от Украйна образувание, контролирано от подкрепяно от Русия сепаратисти, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"В момента всички процеси вървят въз основа на законодателството на Донецката народна република, защото престъпленията, за които става дума, са били извършени на територията на ДНР", каза Лавров и добави: "Всичко останало са спекулации. Не бих се месил в работата на съдебната система на ДНР".

Самообявилата се ДНР, която се отцепи със сепаратистки бунт на етнически руснаци от Украйна през 2014 г., не е призната от нито една страна в света освен от Русия.

Британската министърка на външните работи Лиз Тръс е говорила днес с украинския си колега Дмитро Кулеба за присъдите, наричайки ги "крещящо нарушения на Женевската конвенция" (от 1949 г. за правилата за третиране на военнопленници),  предаде Би Би Си.

Смъртните присъди срещу чуждестранните бойци в контролираната от Русия Източна Украйна са шокиращи и показват "пълното незачитане от Русия на основни принципи на международното хуманитарно право", заяви днес германски правителствен говорител, цитиран от Ройтерс.

ООН също изрази загриженост, като службата ѝ по човешките права заяви, че такива процеси срещу военнопленници се равняват на военни престъпления.

Двамата британски граждани, осъдени на смърт, са редовни войници, каза губернаторът на източната украинска Луганска област Серхий Хайдай, цитиран от ДПА.

"Всички хора, които идват да се бият на страната на Украйна, подписват договори с украинските въоръжени сили и така получават официален статут" (на комбатанти, б. ред.), уточни Хайдай пред радио Би Би Си.

Това означава, подчерта той, че двамата британски граждани са защитени от Женевската конвенция за военнопленниците и не може да бъдат осъдени на смърт, дори да не са украински граждани.

"Доколкото зная, адвокатите им вече обжалваха (техните присъди) и смятам, че това, което се случва, е само израз на политически натиск от страна на Русия", каза Хайдай.

Двамата британци - 28-годишният Ейдан Аслин и Шон Пинър, на 48 години - са били пленени от сепаратистите в украинския пристанищен град Мариупол през април. Според медийни информации те са живели в Украйна преди войната и дори са се оженили там. Заедно с мароканския студент Брахим Саадун те бяха осъдени вчера на смърт като наемници от Върховния съд на ДНР, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.

По повод британските критики срещу смъртните присъди, говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова заяви, че Великобритания трябва да се обърне към сепаратистките власти в ДНР. Британската реакция при такива случаи "често е истерична", каза Захарова, цитирана от Ройтерс.

Бен Уолъс - на необявено предварително посещение в Украйна

Британският министър на отбраната Бен Уолъс е бил на необявено предварително двуднено посещение в Украйна, предаде Би Би Си, цитирайки британското министерство на отбраната.

Уолъс е получил информация от първа ръка за развитието на войната и актуалните нужди на украинските въоръжени сили, се казва в съобщението.

"Tова ще гарантира, че продължаващата подкрепа на Обединеното кралство се развива, за да посрещне тези изисквания и е съобразена с положението на място", пише още в него.

Не е ясно дали Уолъс и Зеленски са обсъждали присъдите срещу Аслин, Пинър и Саадун.