Десетки хиляди излязоха в неделя по улиците на унгарската столица Будапеща в протест срещу политиката на правителството на премиера Виктор Орбан в образованието, съобщи БТА, като се позова на ДПА.

Демонстрантите издигнаха искания за по-добро заплащане на учителите, за учебни програми, свободни от идеология и за право на преподавателите на стачка.


Орбан се представя като защитник на християнството, както в Унгария, така и в Европа и се стреми да наложи националистическо съдържание в училищната система.

Протестът в неделя беше насочен също срещу правителствения контрол върху държавните и голяма част от частните медии, както и срещу добрите отношения на Орбан с руския президент Владимир Путин.Според синдиката на учителите преподавателите са провели 147 протеста в 61 града в страната през последните седмици.

23 октомври е национален празник в Унгария (годишнина от избухването на въстанието от 1956 г., както и преименуването на Унгария от Народна република на Република през 1989 г., с което се слага край на комунистическото управление) и по традиция се празнува с големи правителствени митинги в Будапеща, на които Орбан произнася празнична реч. Този път обаче той напусна столицата и отиде в Залаегерсег за церемония, посветена на началото на антисталинисткото въстание от 1956 г. Събитието беше строго охранявано и присъстваха само изрично поканени гости, отбеляза "Дойче веле".

В речта си в Залаегерсег Орбан критикува Запада, който по думите му е изоставил Унгария през 1956 г. в борбата срещу сталинистите.

"Ние издържаме, когато е необходимо и отвръщаме на удара, когато това е възможно", каза той. "Нека не се притесняваме от онези, които отправят критики срещу Унгария от сенките или от високите места в Брюксел."

И прогнозира разпадане на Европейския, по подобие на Съветския съюз.

"Те ще приключат така, както са приключили техните предшественици."

Виктор Орбан нарича Унгария като "нелиберална демокрация", което постави страната му в конфликт с институциите на ЕС и с други държави-членки.