"Какъвто и вариант да се търси на ново правителство в рамките на този парламент, това трябва да бъде по същество програмно правителство. Избирателите са се произнесли на изборите преди половин година и кардинално изменение на тяхната воля не бива да бъде допуснато.

Възможно е да има краткосрочно програмно правителство, което да се фокусира изключително върху овладяването на кризата, а не да обслужва политическите амбиции на партии и отделни личности. Всичко трябва да бъде открито и публично, за да се ограничат съмненията, че това е сделка с оглед на някакви облаги".

Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при президента Румен Радев.

Подобен вариант бе лансиран вчера и от Йордан Цонев. (ДПС).

Според Маринов "неясната, висяща ситуация" е много опасна в кризите, в които се намира страната:

"Предсрочните избори сега са лош вариант", смята той.

По думите на проф. Маринов, за да се случи програмно правителство, трябва минимум доверие:

"Както взаимно доверие между тези, които биха го подкрепили, че няма да злоупотребят с тази формула, така и от страна на обществото. Не знам дали обществото ще е склонно да даде подобно доверие, зависи от редица обстоятелства", коментира той.

Маринов подчерта, че нито една парламентарна партия не заявява открито желание за предсрочни парламентарни избори и не си поставя за цел да ги предизвика. Според него това е съществена разлика с други ситуации в други парламенти, когато една или няколко сили в НС са обявявали като цел да бъдат предизвикани предсрочни избори.

"Проблемът е не само намирането на необходимите 12 гласа, а с какъв аргумент ще бъде обоснована тази подкрепа за управлението. Има разлика между напазаруване и постигане на договореност. Трябва да е ясно и открито заявена политическа позиция", коментира Маринов.

Трябва да се демонстрира лидерство и това трябва да бъде направено от министър-председателя, от неговия вицепремиер, да се потърси подкрепа на принципна основа,

Това каза съпредседатлят на БНР Атамас Атанасов и допълни, че "няма нищо скандално" в това премиерът да търси подкрепа от депутати от ИТН за осигуряване на парламентарно мнозинство.

ГЕРБ и ДПС са готови в името на националното съгласие да подкрепят някакво правителство тип "Беров", това тече като процес, коментира Атанасов.

Ако се стигне до рулетка, ИТН се готвят да поискат третия мандат със същия премиер, когото предлагаха миналата година, отбеляза Атанасов. По думите му "Николай Василев в последните седмици е станал хиперактивен".

Според Атанасов много важно е "да не допуснем в България да бъде изобщо поставян въпросът за нашето евроатлантическо членство", но по думите му  такъв риск има.

"Една от важните причини за дестабилизацията е войната в Украйна. В този тежък сблъсък на Русия е необходим пробив в евроатлантическата общност и тя работи много усърдно в тази посока.

Руските специални служби в България използват вътрешнополитическите пробойни в страната, за да може да предизвикат тази дестабилизация.

За да може в един момент тази промяна в обстановката да доведе до положение България да не е сигурен съюзник в евроатлантическата общност", поясни Атанасов.

По думите му активната руска намеса "се прави тънко и фино, както умеят руските служби, през определени канали",

Картата "РСМ" се използва от руските служби и от Сърбия за дестабилизация, а Слави Трифонов вади това пред скоба, изтъкна Атанас Атанасов.

"Темата "Македония" в българската политика днес е изкуствено внесен фактор. Да, има очаквания, има натиск от наши съюзници да вдигнем ветото, но в България няма обществени нагласи, няма парламентарно мнозинство, нито правителство, единодушно, което да е готово да предприеме тази стъпка", коментира Атанасов.

Опитът на Петков и Василев да се еманципират от президента Радев също е проблем, смята Атанасов, за когото "руското влияние в президентството е очевидно".

"Българският ъндърграунд беше заченат и създаден с участие на руската организирана престъпност, която се контролира от руските служби", посочи съпредседателят на "Демократична България".

Атанасов припомни думи на бившия военен министър Стефан Янев на закрито заседание през февруари в парламента преди началото на войната – "не се притеснявайте, всичко ще приключи за три дни" и подчерта, че силите, които "се опитват сега отново да ни поставят в ситуацията България да бъде във фактически неутралитет, са едни и същи".