Лидерите на трите най-големи европейски страни - Германия, Франция и Италия - пристигнаха днес в Киев, за да покажат подкрепата си за Украйна, която се бори с продължаващата руска инвазия, предадоха световните медии. Това е най-високопоставеното посещение в Украйна от началото на войната, отбелязва Асошиейтед прес.

Визитата на германския канцлер Олаф Шолц, френския президент Еманюел Макрон и италианския премиер Марио Драги се подготвя от седмици. Миналата нощ те са се срещнали в полския граничен град Жешув, откъдето са отпътували за Киев, предаде германската телевизия Цет Де Еф.

Нито един от тях не е идвал в украинската столица след руското нахлуване на 24 февруари т.г. Тримата искат да отхвърлят критиките в самата Украйна за начина, по който те реагират на войната, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Визитата им, която не беше оповестена предварително от съображения за сигурност, става ден преди Европейската комисия да приеме становище Украйна да получи статут на кандидат за членство в ЕС, нещо, което най-големите страни не бързаха да направят, отбелязва агенцията.

Френският президент каза вчера в Румъния, че е време Европа да вдъхне увереност на Украйна по отношение на европейската й перспектива.

"Достигнали сме до момента, в който ние, като европейци, трябва да пратим ясен политически сигнал на Украйна и на нейния народ, който оказва героична съпротива", заяви той, но не даде подробности.

Киев критикува Франция и Германия, в по-малка степен Италия, че се бавят и не му предоставят исканата помощ, не му пращат оръжия и поставят на първо място собственото си благоденствие, а не свободата и сигурността на Украйна.

Тази седмица Олексий Арестович, съветник на украинския президент Володимир Зеленски, заяви пред вестник "Билд", че се опасява, че тримата лидери ще искат да окажат натиск върху Киев, за да го убедят да приеме мирна сделка, изгодна за руския президент Владимир Путин.

В отговор на това Драги заяви, че е важно мирните преговори да започнат възможно най-скоро, но добави, че те трябва да бъдат водени при условия, които Украйна смята за приемливи.

Очаква се Зеленски да настоява пред тримата лидери те да пратят повече оръжие, за да помогнат на украинската армия да устои на руските нашественици. Особено критичен е Киев към Берлин, от когото очаква отдавна обещано му, но недоставено още тежко въоръжение.

Чехия предлага европейски план "Маршал" за Украйна

Чешкото председателство в Съвета на ЕС ще има за приоритет организирането на среща на върха за възстановяване на Украйна и прилагане на план "Маршал" за тази страна. Това заяви вчера премиерът на Чехия Петър Фиала, цитиран от Франс прес.

"Бихме желали да организираме среща на върха за следвоенното възстановяване на Украйна с план "Маршал" за Украйна в присъствието на украинския президент Володимир Зеленски", каза чешкият министър-председател, чиято страна поема на 1 юли шестмесечното ротационно председателството на Съвета на общността.

Фиала обаче призна, че предварително условие за такава среща е мирът в Украйна.

"Управлението на кризата с бежанците, следвоенното възстановяване на Украйна, енергийната сигурност, засилването на европейската отбрана и сигурността на киберпространството" – ето някои от бъдещите приоритети на новото председателство, изброи ги той.

Ще трябва "да продължим натиска върху Русия, да пазим европейското единство в тази насока и да продължим подкрепата за Украйна", добави премиерът.

Страната му с 10,5 милиона жители поема председателската роля от Франция, а на 1 януари ще я предаде на Швеция.

От началото на руската инвазия през февруари Чехия е дала подслон на 300 000 украински бежанци и е доставила на Украйна оръжия за 142 милиона евро.