“Призивът на ГЕРБ в подкрепа на френското предложение за българското вето върху Северна Македония е ясен сигнал, който може да постави на една линия управляващи и опозиция."
Това заяви източник от Европейската комисия в отговор на въпрос на Клуб Z - дали на утрешната среща “ЕС-Западни Балкани” и по-късно на Европейския съвет в Брюксел може да се очаква решение на проблема.
Източникът определи това като положителна тенденция. И допълни, че очаква решение на българския парламент. В случай, че то бъде взето, трябва да се свика заседание на постоянните представители на страните членки, а след това и Съветът на ЕС. Може обаче и да се процедира гъвкаво, включително на писмена процедура.
Дипломатът допълни, че двустранните въпроси в ЕС са част от него, откакто той съществува. Често те се оказват по-важен фактор от реформите, извършени от от страната-кандидат. Той имаше предвид спора между София и Скопие.
"Това е реалността и тя е част от правилата", заключи представителят на ЕК.
И допълни, че френското предложение е единственото на масата, по което може да се намери решение.
"Българите не са доволни, в Северна Македония не са доволни, но трябва да си поставим въпроса - дали то може да се реализира", изтъкна той.
Същевременно стана ясно, че сръбският президент Александър Вучич и премиерите Димитър Ковачевски на Северна Македония и Еди Рама на Албания ще участват в срещата „ЕС-Западни Балкани“ утре в Брюксел. Тримата плашеха с бойкот заради българското вето.
Още по темата
- ГЕРБ опитва да прехвърли на Терзиев и проблемите с лифтовете на Витоша
- "Саботаж на еврозоната". ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски отново гласуват заедно. Този път по закона за БНБ
- Желязков очаква да убедим партньорите ни за еврозоната
- "Ще разделим между всички там, които са". Как Новото начало се сдоби с шеф на общинския съвет в Твърдица
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни