Инфлацията във Великобритания се повиши през май до 9,1%, показват данни на британската официална статистика ONS, като това е най-високата инфлация от поне 40 години - откакто съществуват тези статистически данни от 80-те години на миналия век, съобщава БНР.
Индексът на потребителските цени (CPI) нарасна през май с 0,7% спрямо април, когато скочи с 2,5 на сто.
Спрямо година по-рано потребителската инфлация се ускори през май до 9,1% от 9,0% през април, потвърждавайки очакванията на анализатори и икономисти. Според ONS инфлацията в Обединеното кралство вероятно е била по-висока по някое време през 1982 г. - преди официалната статистика да започне да събира този тип данни.
Според ONS нарастването на цените на храните и безалкохолните напитки в сравнение със спадовете преди година, доведе до най-голям принос за продължаващото повишаване на потребителската инфлация.
Цените на храните и безалкохолните напитки се повишиха през май с 8,6% на годишна база от 6,7% през април, докато разходите за жилища и комунални услуги скочиха с 19,4% след растеж с 19,2% месец по-рано. Транспортните цени се увеличиха с 13,8% след повишение с 13,5%.
Инфлацията се забави слабо при ресторантьорския и хотелиерския бизнес (до 7,6% през май от 7,9% месец по-рано), и в здравеопазването до 1,8% от 2,3 на сто.
Инфлацията във Великобритания вероятно ще продължи да се увеличава и през следващите месеци, имайки предвид, че производствените цени на входа и на изхода на предприятията се повишиха през май съответно с 22,1% и с 15,7% спрямо година по-рано (най-висока производствена инфлация от юни 1980 г. насам).
Британският финансов министър Раши Сунак заяви, че правителството "използва всички инструменти, с които разполага", за да ограничи инфлацията, която през май достигна нов 40-годишен връх от 9,1 на сто.
В изявление след оповестяване на данните на официалната британска статистика той изтъкна като една от мерките "целенасочени действия за подпомагане на семействата, като най-уязвимите 8 милиона домакинства получават по 1200 паунда".
"Независимата парична политика на Английската централна банка, отговорната правителствена фискална политика, която не допринася за инфлационния натиск, както и засилването на нашата дългосрочна производителност и растеж са предпоставки за "по-силна икономика“, отбеляза още Риши Сунак.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни