От 1994 г. насам на 11 януари светът отбелязва може би най-учтивия ден в годината – Международния ден на думата „Благодаря“.

Благодарността е положителна емоция или нагласа, която идва като отговор на това, че нещо сме получили или очакваме да получим. Преживяването на благодарност исторически се фокусира върху няколко световни религии и е разглеждано обширно от философите на морала като Адам Смит, например.

Систематичното изследване на благодарността в психологията започва около 2000 г., може би защото тя традиционно се фокусира върху разбирането на нещастието, отколкото на позитивните емоции. Все пак с развитието на позитивната психология благодарността става главен фокус на множество нови изследвания.

Всички ние сме запознати със стойността на добрият тон и маниерите, както и нуждата от тях във всекидневието. Повечето благодарности, които изразяваме, обикновено отправяме почти случайно, инстинктивно, без да се замислим. Въпреки това благодарността има невероятни свойства – оценяването на жеста от страна на човека срещу нас, оправя не само неговото, но и нашето настроение. Нещо като размяна на положителни емоции.

Доказано е например, че ако сте в чужбина, но кажете думата “благодаря“ на съответния език на вашите домакини, това автоматично увеличава скоростта и качеството на услугата, която ще получите.

Нека видим в снимки какво още се е случило на 11 януари по света през годините.

Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив