Как Германия за посрещне следващата вълна на пандемията, поучавайки се от допуснатите грешки и проучвайки кои мерки са били ефикасни? На този въпрос днес отговори официална комисия, съставена от вирусолози, социолози и икономисти.
Докладът им бе представен публично и в него те се отнасят доста критично към някои от взиманите през изминалите две години мерки.
Изводът от проучването е, че най-голям ефект за предпазване от вируса имат маските, но само, ако се носят правилно.
Ето какви са и другите изводи от проучването:
Локдаун
Намаляването на физическите контакти води до намаляване на разпространението на заразата. Ако тя все още не се е разпространила масово, мярка като локдаун е ефективна. Най-голям е ефектът й в началната фаза на затварянето. Колкото по-дълго трае локдаунът, толкова по-малко хора са готови да спазват ограниченията и ефектът силно намалява.
Проследяване на контактите
И тази мярка е ефикасна само в началото на прилагането на пандемията. За да работи тя, е необходима и по-сериозна дигитализация на данните за инфекциозни заболявания.
Ваксинационни паспорти
Мярката за допускане на хора на обществени места само с доказана ваксинация или преболедуване работи също в началото на прилагането й. Колкото повече време минава, толкова повече отслабва защитата от ваксинирането или преболедуването. Освен това тази мярка не е успяла да убеди скептиците да се ваксинират. Препоръчва се при големи събирания и пандемична обстановка да се набляга повече на тестовете.
Затваряне на училищата
Ефектът от затварянето на училищата все още не е доказан, тъй като обработката на тези данни е по-сложна. Една от причините е и мутацията на вируса. Докато в първата вълна децата се заразяваха по-рядко, то при вълната от варианта Омикрон бяха засегнати еднакво деца и възрастни. Затварянето на училищата обаче има доказуем негативен ефект върху общото благоразположение на децата, затова комисията препоръчва да се направи по-детайлно изследване на тази мярка.
Маски
Носенето на маски е безспорно ефективен инструмент за справяне с пандемията. Те обаче трябва да се носят правилно иначе от тях няма голям смисъл. Препоръката е да се засили комуникацията по тази тема и да се обяснява непрекъснато как трябва да се носи маската, за да се избегне разпространяване на заразата. Ефективни са медицинските маски, а не маските то плат. Препоръчва се и в бъдеще в затворени помещения с висок риск от зараза да е задължително носенето на маски.
Психосоциално въздействие на мерките
Изследванията от Германия и други държави показват, че пандемията е провокирала и по-сериозни психическо страдание най-вече при младите хора и жените. Жените са били натоварени с гледането и обучаването на децата, което е ограничило възможността им за работа. В същото време часовете неплатен труд на жените са се удвоили. Препоръката е в бъдеще да се осигурява достатъчно възможност за помощ на хора с психическа криза, достатъчно превантивни мерки и задължителен минимален контакт с хора от близкото обкръжение, независимо от ограниченията.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни