През второто тримесечие на 2022 г. повечето граждани в държавите членки на ЕС, участвали в тримесечното събиране на данни за условията на живот, съобщават за нарастващи трудности при свързването на двата края в сравнение с предходните тримесечия. Данните отразяват повишаването на цените от началото на 2022 г. Тази информация идва от данните за въздействието на COVID-19 върху условията на живот и е резултат от новоразработено събиране на данни с участието на 11 държави-членки, съобщи на официалния си сайт "Евростат", пише БНР.
През второто тримесечие на 2022 г. делът на населението, което може лесно или много лесно да се справя с ежемесечните разходи, варира от 3,6 % в България до 40,5 % във Финландия. Делът е намалял в сравнение с предходното тримесечие във всички девет държави, за които има налични данни, с изключение на Италия (+0,3 процентни пункта (пр.п.)). Най-голямо намаление на дела на населението, което може да свърже двата края лесно или много лесно, през второто тримесечие на 2022 г. в сравнение с предходното тримесечие е регистрирано в Словения (-4,4 пр.п.) и Австрия (-4,0 пр.п.).
Въпреки това делът на населението, което може да свързва двата края с големи затруднения или трудно, се увеличава с течение на тримесечията. През второто тримесечие на 2022 г. този дял се увеличава в сравнение с първото тримесечие на 2022 г. във всички участващи държави, с изключение на Словения и Финландия, където намалява съответно с 0,1 пр.п. и 0,5 пр.п. През същото тримесечие най-голямо увеличение на този дял е регистрирано във Франция (+5,6 пр.п.) и Австрия (+2,7 пр.п.).
Делът на населението, което успява да свърже двата края с големи трудности или със затруднения, варира между 11,0 % във Финландия и 39,8 % в България.
Данните сочат, че повече от един на всеки пет души е имал големи затруднения или трудности да свърже двата края в България, Словакия, Италия и Франция.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни