"Рекордно ниска оценка за работата на парламента. Симпатизантите на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" оттеглят подкрепата си за Румен Радев. Сходна електорална картина като на последните избори. Българите оценяват 2022 г. като лоша година за страната. Очакванията за следващата са песимистични."
Това са изводите от последното проучване на изследователски център "Тренд", посветено на нагласите на българите спрямо основните институции, партии и оценка за отминаващата 2022 г. Изследването е реализирано в периода между 1 и 8 декември 2022 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1005 души на възраст 18+ и е по поръчка на в. "24 часа".
През декември социолозите регистрират рекордно нисък процент положителна оценка за работата на парламента - 9 на сто, а 82% дават отрицателна оценка.
Малко над една четвърт (26%) пък оценяват положително работата на служебния кабинет. 57 на сто имат отрицателна оценка, а 17% не могат да преценят.
Сред всички партийни електорати отрицателната оценка за работата на правителството е по-висока от положителната. Изключение прави единствено БСП, сред които дяловете на положителна и отрицателна оценка са изравнени. С най-критични оценки за служебния кабинет са симпатизантите на ГЕРБ (което е любопитно при все еднаквите позиции на президента и министрите му с тези на ГЕРБ, б.р.) и "Възраждане".
Отрицателните оценки за работата на президента вече няколко месеца превишават положителните. През декември 42% дават позитивна оценка, а 46% негативна. Ерозията в положителната оценка спрямо президента се дължи най-вече на оттеглящите подкрепа в последните месеци привърженици на "Продължаваме промяната" и "Демократична България", тълкуват социолозите.
Ако изборите бяха сега
Два месеца след предсрочните парламентарни избори, електоралната картина в страната не търпи съществена динамика в сравнение с резултатите от вота през октомври.
ГЕРБ остава лидер с 25,8% от гласуващите. "Продължаваме промяната" държи второто място с 19,2% от гласуващите. ДПС е трета сила с 11,6 на сто. Следва "Възраждане" - 11.3% - близо до Движението. БСП запазва петото място с 9% подкрепа от гласуващите, следвана от "Демократична България" (7,3 на сто). Последна пак е "Български възход" с 4%.
Няма оптимизъм
В края на всяка година традиционно "Тренд" мери оценката на българите за изминаващата година и очакванията за следващата. В настоящото проучване се регистрира поредна година с лоша оценка – само 12% от всички пълнолетни българи оценяват 2022 г. като добра година за България, а 79% като лоша. "Лошите оценки за годината започнаха още с COVID пандемията през 2020 г. и се задържаха през 2021 г. Войната в Украйна, политическата криза и инфлацията вероятно са от основните аргументи на българите за лошата оценка за отминаващата 2022 г.", отчитат социолозите.
В личен план 2022 г. е била добра година за малко над половината българи (51%). Това е най-високата стойност от 2019 година насам. За малко над една трета (36%) отминаващата година е била лоша. По-младите (18-39 г.) оценяват годината чувствително по-добре за себе си в личен план, отколкото най-възрастните (над 70 г.), сред които дяловете са обърнати – за два пъти повече годината е била лоша, отколкото добра.
Очакванията за идващата 2023 г. не са оптимистични. 44% са на мнение, че България я очаква една по-лоша година от 2022 г. 30% пък очакват да е по-добра. И тук личните очаквания са по-оптимистични, но дяловете са близки – 36% очакват 2023 г. да е по-добра година за тях в личен план, но 27% споделят негативни очаквания.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни