Как изглежда изборът на министри в проектокабинета на ГЕРБ, предложен от Николай Габровски? Някои познати имена с опит в политиката и управлението, някои участници в предишни служебни правителства, някои с гъвкави политически биографии, други без никакви. Кабинет, който изглежда направен по формулата, следвана от последните служебни кабинети. Сред най-обсъжданите беше включването на дипломата Драгомир Заков, който беше министър на отбраната в коалиционното правителство на Кирил Петков, замествайки в последния момент фаворита Тодор Тагарев. В списъка на предлаганите министри обаче друго име буди повече интерес - на бившия шеф на "Булгаргаз" Николай Павлов.

Ето и някои гледни точки към предложението на ГЕРБ за правителство с първия мандат.

ГЕРБ потвърждава подкрепата на Радев за връщането си във властта

"ГЕРБ потвърждава подкрепата на президента Радев за връщането си във властта с кооптирането на Николай Павлов - човекът, заради когото Радев обяви война на ПП. Не е въпросът в личността, разбира се, а в политиката по отношение на руския газ и руските енергийни източници по принцип. Радев правилно калкулира, че с ГЕРБ много по-лесно ще се разбере по енергийни въпроси и запазването на връзките с Русия, отколкото с ПП и ДБ", коментира във фейсбук политологът Даниел Смилов.

Според него "съставът на предложеното правителство показва, че ГЕРБ очаква подкрепа от ДПС и "Български възход" и се надява на подкрепа от БСП. Много от ключовите фигури са свързани с БСП (Тачева, Плугчиева) по един или друг начин, макар че връзката минава повече през тройната коалиция и ДПС".

Ще се разчита вероятно основно на ДПС и в някаква степен на БСП

"Проектокабинет, съставен основно от администратори. Няма публично известни и граждански ангажирани експерти, което не непременно е нещо лошо. Политическата му окраска показва, че вероятно ще се разчита основно на ДПС и в някаква степен и на БСП. Мисля, че е видно, че се проектира къс хоризонт на действие. Ако кабинетът бъде одобрен в НС, основните въпроси са ще успее ли с амбициозната програма за ПВУ и приемането на еврото и ще удържи ли на сериозния корупционния натиск, който неизбежно ще се прояви."

Това е оценката на социолога Добромир Живков.

Да се знае кой носи отговорността

"България има нужда от коалиционен кабинет с партийно представителство. Да се знае кой носи отговорност! Другото сме го гледали при Беров", посочва анализаторът Димитър Бечев.

Тъжна смес от "кадри" на БСП, НДСВ и няколко десни ренегати

"Проектокабинетът на Габровски е тъжна смес от "кадри" на БСП, НДСВ и няколко десни ренегати - класическа рецепта за тежък провал, ако случайно този кабинет мине с гласовете на ДПС, разбира се", смята Емил Джасим.

"Притеснен съм. Бойко е спрял да лъже. Каза, че няма да предлага кабинет на ГЕРБ и така и стана. Предложи кабинет на ДПС. Не знам какво да кажа. Предните два пъти третият мандат отиваше открито в ДПС. Тоя път може и да не стигнем до трети. Шапки-невидимки, каскети-невидимки, че и димки - колкото искаш. За ДПС не си говорим. Не ги виждаме, не ги чуваме, не съществуват. Като онези инциали Д.П. в делото за КТБ. ДПС са невидими. Затова имаме само усещане за ДПС. Знам, боли. А уж сме свикнали”, написа рекламистът Радослав Бимбалов.

Все едно да назначиш Ал Капоне за ковчежник на държавното съкровище 

"Но номинацията на разследвания от прокуратурата Николай Павлов за министър на енергетиката е все едно да назначиш Ал Капоне за ковчежник на държавното съкровище", е мнението на Илиян Василев.

"И Рузвелт, и Стивън Хокинг да предложат, в момента, в който нещо се докосне до ГЕРБ, то става автоматично имиджов провал. Предложените министри не се възприемат като независими експерти. Затова реториката, че проф. Габровски е избрал сам лицата без външна намеса, е много трудна за възприемане."

Това коментира по Нова нюз доц. Александър Христов, PR експерт.

По думите му ГЕРБ дава сигнал, че може да привлича безспорни и неопетнени експерти, а това е и имиджов ход.

"В политиката равноотдалечен значи равноприближен до всички. Колкото и очакванията да са свързани със стабилност, в крайна сметка нови избори са нещо нормално и очаквано", заключи той.

Отхвърлянето - равносилно на политическо самоубийство

Приветствие дойде от Нидал Алгафари.

"Приятели, проф. Габровски предложи състав на кабинет, чието отхвърляне от която и да е политическа формация ще е равносилно на политическо самоубийство. Предложи на народните представители избор между разум и емоции. Няма да имат нито един довод народните представители, освен Марков инат. Биде ли отхвърлен точно този състав на кабинет отхвърлилите го няма да имат разумно и логично обяснение за пред не само своите избиратели", написа той.


Дай Боже, разумните в Народното събрание да са повече от шарлатаните и ощипаните гимназистки.